Gazprom, gaza zam yaptı

Gazprom, gaza zam yaptı.5813
  • Giriş : 10.06.2008 / 17:43:00

Gazprom Başkanı Aleksi Miller Avrupa'ya sağlanan doğalgazın fiyatının, bugünden itibaren ortalama bin metreküp için 410 dolara ulaştığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Petrolün varilinin yılsonunda 150 doları bularak tüm zamanların rekorunu kırması beklenirken, doğalgaz fiyatlarında da paralel bir artış Türkiye başta olmak üzere tüketici ülkeleri endişelendiriyor.

Ria Novosti'ye göre Fransa'da düzenlenen Avrupa İşadamları Kongresi'nde konuşma yapan Miller, "Bugün itibari ile Avrupa sevkıyatımız bin metreküp için 410 dolara ulaştı." dedi. Avrupa'dan enerji arzının çeşitlenmesi konusunda birçok önerilerin geldiğine değinen Miller, "Avrupa'nın enerji kaynaklarını çeşitlendirme çabası anlaşılabilir. Ancak bu Rusya'ya alternatif her türlü girişimin tercih edileceği şeklinde algılanıyor. Bu adaletli bir duruş noktası değil." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya, 27 ülkeli Avrupa Birliği'nin dörtte birinin doğalgaz ihtiyacını karşılıyor. Rusya Avrupa pazarına sevkıyatın yüzde 80'ini de Ukrayna üzerinden gerçekleştiriyor. 2006 yılbaşında yaşanan kriz nedeni ile Rusya'nın Avrupa'ya sevkıyatında sorun yaşanmıştı. Rusya Bulgaristan üzerinden 'Güney Akım' ve Almanya üzerinden de 'Kuzey Akım' la Avrupa pazarındaki payını yüzde 40'a çıkarmayı hedefliyor.

Slovenya ve Avusturya'nın da 'Güney Akım'a dahil olacağını kaydeden Miller, "St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forum toplantılarında gerekli görüşmeler yapıldı. Şimdiye kadar transit ülkelerden olan Bulgaristan, Macaristan, Yunanistan ve Sırbistan'la anlaşma sağladık. Gazprom İtalyan Eni şirketi ile birlikte bu projeyi başarı ile tamamlayacak." dedi. Gazprom başkanı 2013 yılında ilk doğalgaz sevkıyatının başlayacağı projenin ilk ayağından yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz sevkıyatının Avrupa'ya gerçekleştirileceğini kaydetti.

Kuzey Akım hakkında da bilgi veren Miller Alman E.ON firması ile birlikte yürütülen proje ile yıllık kapasitenin 55 milyar metreküpe ulaşacağına işaret etti. Kuzey Akım'ın maliyeti 12 milyar dolar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious