Gazprom, Ukrayna vanalarını kıstı

Gazprom, Ukrayna vanalarını kıstı  	.28036
  • Giriş : 04.03.2008 / 15:53:00

Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom Ukrayna'nın biriken 1,5 milyar dolarlık borcunu ödemediği gerekçesi ile yüzde 25'lik sevkiyat kesintisine gitmişti. Gazprom kesintinin üzerinden 24 saat geçmesine rağmen Kiev'in herhangi bir adım atmadığını gerekçe gös

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov konu ile ilgili yaptığı açıklamada Ukrayna'nın doğalgaz alımından kaynaklanan borçlarını ödeme ya da müzakerede bulunma yönünde herhangi bir gelişme sağlamadığını ifade ederek, "Gazprom yönetimi yaptığı toplantıda 4 Mart 20:00'dan itibaren daha önceki yüzde 25'lik kesintiye ilave olarak yüzde 25 daha kesinti yapılması kararlaştırılmıştır." dedi.

Gazprom'un Ukrayna ile görüşmeye hazır olduğunu ifade eden Kupriyanov, Avrupa ülkelerine yapılan sevkiyatta herhangi bir sıkıntı beklemediklerini vurguladı.

Ukrayna 2007 yılından kalan zamlı fiyat farkları ile birlikte yılbaşından bu yana da herhangi bir anlaşma sağlanamadan doğalgaz almaya devam ediyor. Gazprom Ukrayna'nın iç tüketimi için günlük 135 milyon metreküp doğalgaz sevkiyatı yaparken, Ukrayna üzerinden Avrupa ülkelerine ulaşmak üzere 356 milyon metreküp doğalgaz sevkiyatı yapıyor.

Diğer taraftan Kiev de Rusya'yı transit ücretlerini ödememekle suçladı. Ukrayna başbakan birinci yardımcısı Oleksand Turchinov, "Aralık ayından bu yana Gazprom transit ücreti ile ilgili hiç bir ödemede bulunmadı." iddiasını dile getirdi. Turchinov'a cevap veren Gazprom konu ile ilgili bir anlaşma sağlanamadığını, bunun için de fatura gönderemeyen Kiev'e herhangi bir ödeme yapılamadığını söyledi.

2006 yılbaşında vanaların tamamıyla kapanması şeklinde bir kriz yaşayan Ukrayna, bu yıl başında yoğun Moskova temasları ile bu durumu sağlama almaya çalışmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den vanaların kapatılmayacağı konusunda doğrudan söz alan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko borçlarını kısa sürede ödemeyi de taahhüt etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious