Gazprom Ukrayna ile anlaşmaya vardı

Gazprom Ukrayna ile anlaşmaya vardı.11589
  • Giriş : 25.11.2008 / 20:30:00

Rus Gazprom'un, Ukrayna Naftogaz şirketiyle borç ödemesi konusunda anlaştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Alexei Miller ile Ukrayna Naftogaz Yönetim Kurulu Başkanı Oleg Dubina, Gazprom genel merkezinde bir araya gelerek, Ukrayna Naftogaz'ın Gazprom tarafından sağlanan doğal gaz karşılığındaki borcuna ilişkin mevcut durumu görüştü.

Taraflar görüşmede, Naftogaz'ın 1 Aralık 2008 itibariyle, Eylül 2008'de gerçekleşen gaz tedariki karşılığındaki borcu ile Ekim 2008 borcunun bir kısmını Gazprom'a ödemesi konusunda anlaşmaya vardı.

Taraflar, ödemenin ardından, daha önce imzalanan ''doğal gaz alanında hükümetlerarası işbirliği protokolü'' çerçevesinde müzakereye devam edecek.
Dönemin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Başbakanı Yulia Timoshenko tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde imzalanan protokolde, Gazprom ile Ukrayna Naftogaz arasında doğrudan ve uzun vadeli sözleşmelere geçiş yapılmadan önce, Ukrayna tarafının mevcut tüm borcunu ödemesi gerektiği vurgulanmıştı.

Ukrayna Naftogaz'ın, Eylül, Ekim ve Kasım 2008 aylarında tedarik edilen doğal gaza karşılık gecikme cezaları da dahil olmak üzere 2,4 milyar dolar borcu bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*