Gazprom'dan Ukrayna'ya zam tehdidi

Gazprom'dan Ukrayna'ya zam tehdidi.9555
  • Giriş : 29.12.2008 / 22:03:00

Gazprom, Ukrayna'ya verilen doğal gazın bin metreküpünün fiyatının, gelecek yıldan itibaren mevcudun 2 katından fazla artışla 418 dolara yükselebileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rus ve Ukraynalı yetkililer gelecek yıl alınacak gazın fiyatını ve iki ülke arasında doğalgaz borcu konusunu çözmek için bugün Moskova'da yeniden bir araya geldi.

Toplantıda borç konusunda ve gelecek yılki gaz fiyatı konusunda bir anlaşmaya varılamazken, Gazprom, Ukrayna'nın borcunu ödememesi halinde 1 ocaktan itibaren bu ülkeye verdikleri gazı kesme ihtimallerinin yüzde 50'den fazla olduğunu açıkladı.

Gazprom'dan yapılan açıklamada, şirket başkanı Aleksiy Miller'in, Ukrayna'nın halen bin metreküp gaz için 179,5 dolar ödediğini ve gelecek yılki fiyatın bundan çok fazla olacağı vurguladığı belirtilerek, ''Piyasa fiyatlarını yakalayabilmek için Ukrayna'ya verilen gazın bin metreküpünün 418 dolar olması gerekiyor'' ifadesini kullandığı kaydedildi.

Açıklamaya göre Miller, Ukrayna ile 2009 yılı gaz temini konusunda bir anlaşma imzalamayı ümit ettiklerini, ama bunun ancak Ukrayna'nın borcunu ödemesi halinde mümkün olabileceğini belirterek, ''Önerilerimizin kabul edilmesini ve yeni yıla Avrupa, Ukrayna ve Rusya halklarının korkularını sona erdirecek bir anlaşmayla girmeyi ümit ediyoruz'' şeklinde görüş belirtti.

Şirket açıklamasında, eski Sovyet ülkelerinin doğalgaz için verdikleri ücretin Avrupalı müşterilerinin bin metreküpüne 500 dolar verdiği fiyattan daha düşük olduğu belirtilerek, söz konusu ülkelerin kademeli olarak gazı, piyasa fiyatlarından alacağı ifade edildi.

Bu arada, Moskova ve Kiev arasındaki görüşmeleri, Rus gazının büyük miktarını Ukrayna üzerinden boru hatları ile alan Avrupa ülkeleri de yakından izliyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de yaptığı açıklamada, konuyu Ukrayna Başbakanı Viktor Yuşçenko ile bugün bir saatten fazla süren telefon görüşmesinde ele aldıklarını, ancak sonuca ulaşamadıklarını söyledi.

Putin, anlaşmanın neden uzadığı yolundaki bir soru üzerine, ''Ödeme yapmak istemiyorlar'' dedi.

Rus Gazprom, Ukrayna gaz şirketi Naftogaz'ın 2 milyar dolardan fazla borcu olduğunu belirtiyor.

Ukrayna, Rusya ile bir anlaşmaya varılamaması halinde gaz konusunda Avrupa ulkelerine transit ülke olarak sorumluluğunu yerine getireceğini, stoklarının olası kesintiyi karşılamaya yetecek seviyede bulunduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*