Gaz'a bağımlılık korkutuyor!

  • Giriş : 04.07.2006 / 00:00:00

Rusya-Ukrayna gaz tehtidinin ardından şimdi de şirketlerin ürettiği elektrik sorun oldu. Enerjinin yüzde 17’sini üreten firmalar 1 kWh elektriği 9,5 cente mal ederken TEDAŞ 8,8 cente satıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa Doğalgaz Çevrim Santralı’nda üretimin durması sonucu 13 ilin karanlıkta kalması, Türkiye’deki enerji sıkıntısını bir kez daha gözler önüne serdi. Elektriğin yüzde 42’sini doğalgazdan üreten Türkiye, ‘kaynak’ güvenliği konusunda sıkıntı yaşıyor. Gazın önemli bir kısmı Rusya’dan ithal ediliyor. Türkmenistan’ın Rusya’ya doğalgaz vermeyeceğini açıklamasının yanı sıra, geçen kış sorun çıkaran Ukrayna ile de sürtüşmenin sürmesi, Türkiye'yi endişelendiriyor. Tehlikenin bir diğer boyutu da elektrik üretiminin yüzde 17’sini gerçekleştiren kojenerasyon-otoprodüktör (ısı ve elektriğin aynı anda üretimi) şirketlerinden kaynaklanıyor. Doğalgaza sürekli zam gelmesine rağmen, elektrik fiyatının sabit kalmasının, kendilerini zor durumda bıraktığına dikkat çeken üreticiler, satın almanın üretmekten daha kârlı hale geldiğini ifade ediyor. Türkiye Kojenerasyon Derneği Başkanı Özkan Ağış, “1 kilovat elektriği en ucuz 9,1 cent, en pahalı 9,9 cent ile üretir hale geldik. Aynı elektriği TEDAŞ sanayiciye 8,8 cente satıyor.” dedi.

Türkiye'de alım garantili yap-işlet ve yap-işlet-devret santralları doğalgazla elektrik üretiyor. Bunun yanında yine ağırlıklı olarak doğalgaz kullanan ve öncelikle kendi elektriğini üretme amaçlı kurulan kojenerasyon-otoprodüktör (ısı ve elektriğin aynı anda üretimi) tesisleri bulunuyor. Bu santrallar, ürettikleri elektriğin ihtiyaç fazlasını kamuya veya serbest tüketicilere satabiliyor. Ancak, artan doğalgaz fiyatları son dönemde bu tesislerin üretim maliyetlerini olumsuz yönde etkiledi. Maliyet artışı, tesisleri üretimi kısmaya yöneltti. Tüketiciler, daha ucuz elektrik satan kamu kuruluşlarına yüklenince kesintiler başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious