Gazze elektrik santraline yakıt veriliyor

Gazze elektrik santraline yakıt veriliyor.9278
  • Giriş : 15.04.2008 / 08:38:00

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail ordusuna son 5 gündür akaryakıt alamayan Gazze'nin tek elektrik santralına yakıt sevkiyatının yeniden başlatılması talimatını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Barak'ın kararına göre, elektrik santralı ile ocaklarda kullanılan sıvılaştırılmış petrol gazının ikmaline Çarşamba gününden itibaren yeniden başlanacak.

Kararın, Mısır yönetiminin akaryakıt sevkiyatının yeniden başlatılması yolundaki talebinin ardından geldiğine dikkat çekildi. Ancak Barak'ın, ulaşımda kullanılan benzin ve dizel girişine izin vermediği de kaydedildi.

Gazze'deki akaryakıt darboğazı nedeniyle, Gazze'nin toplam ihtiyacının yüzde 30'unu sağlayan elektrik santralının ancak bir kaç saat yetecek yakıtı kaldığı bildirilmişti.

Gazze Şeridi'ne yakıt girişleri, Çarşamba günü Filistinli militanların, akaryakıt ürünlerinin sevkinde kullanılan Nahal Oz terminaline düzenledikleri ve terminalde çalışan 2 İsrailli sivilin ölmesine yol açan saldırı sonucunu durmuştu.

Gazze Şeridi'nde, özellikle ulaşımda kullanılan akaryakıt ürünlerinin yokluğu nedeniyle araçlar da trafiğe çıkamaz hale gelmişti. Bölgedeki 4 büyük üniversite, İslam, El Aksa, El Ezher Üniversiteleriyle ile El Kudüs Açık Eğitim Üniversitesi öğrencilerinin çoğunun araç bulamadıkları için okullarına ulaşamamaları nedeniyle eğitimlerine ara verdiklerini duyurmuşlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious