Gazze hastaneleri birer can pazarı

Gazze hastaneleri birer can pazarı.14640
  • Giriş : 05.01.2009 / 23:00:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 10:13:55

Gazze Şeridi'nde yeni çatışmalar patlak verirken, hastanelerde çocuk yaralıların hali yürekleri parçalıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Gazze Şeridi'nde bugün akşam saatlerinde yeni çatışmalar patlak verirken, İsrail'e ait bir zırhlı aracın imha edildiği bildirildi.

AFP'ye göre, İslami Cihad Sözcüsü ve kimi görgü tanıkları, İsrail tanklarının kuşattığı Gazze kentinin doğusundaki Şucaiye'nin ardından Zeytun mahallesinde çatışmaların çıktığını açıkladı.

El Cezire'nin haberinde de Hamas militanlarıyla İslami Cihad üyelerinin İsrail askerleriyle çatıştığı Gazze kentinin Şucaiye mahallesinde büyük patlamalar olduğu, İsrail savaş uçaklarının kent üzerinde alçak uçuş yaparak ateş açtıkları belirtildi.

İslami Cihad'ın askeri kanadı El Kuds Tugayları Sözcüsü, İsrail tanklarının Gazze kentine ilerlemeye çalıştıklarını söyledi. Sözcü, çatışmalar sırasında İsrail'e ait bir zırhlı personel taşıyıcısı imha ettiklerini bildirdi.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye'de de Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışma çıktığı ifade edildi.

El Cezire'ye konuşan Gazzeli emekli doktor Musa El Hadda, Gazze'de F-16'ların ve Apaçi helikopterlerinin ateşi dışında heryerin karanlıkta olduğunu dile getirdi. F-16'ların ilk kez çok alçaktan uçup her yere füze attıklarını anlatan El Hadda, ''Kimse evinden ayrılamıyor. Sığınaklarımız yok, İsrail bunu biliyor. Heryeri bombaladılar, bombaların çoğu evlere isabet ediyor'' dedi.

AP Ajansı, İsrail saldırılarından 10 gün sonra Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi'nde bugün izdiham olduğunu, odaların dolu olması nedeniyle yaralıların çoğunun koridorlarda tedavi gördüklerini aktardı.

Muhabirin, Şifa Hastanesi'nde militanlara ait cesetler görmediği, tersine hastanenin sivillerle dolu olduğunu söylediği kaydedildi.

Gazze Sağlık Bakanlığı'ndan Dr. Mmuaiye Hasaneyn, gün boyunca 2 ila 15 yaşlarında 20 kadar Filistinli çocuğun öldüğünü açıklamıştı.

Haberde toplam ölü sayısının da 200'ü sivil 550, yaralı sayısının da 2 bin 500 civarında olduğu belirtilmişti.

AMBULANS BEKLERKEN ÖLÜYORLAR

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Gazze Şeridi'nde yaralıların ambülans beklerken öldüklerini bildirdi.

Kızılhaç'tan yapılan açıklamada,''ambülansların hareketlerinin, Kızılhaç görevlilerinin çatışmalar ve bombardımanlar arasında kalmamaları için İsrailli yetkililere ve Filistinli gruplara göre düzenlendiği, çoğu durumda araçların saatlerce bekletildiği ve ambülanslar geldiğinde yaralıların yaşamlarını yitirmiş oldukları'' belirtildi.

Kimi durumlardaysa, çatışmalar ve bombardımanlar nedeniyle ambülansların yaralılara hiç ulaşamadıklarını açıklayan Kızılhaç Gazze Bürosu Müdürü Antoine Grand, ''Kimi yaralılar ambülans beklerken ölüyor'' dedi.

Gazze Şeridi'ndeki su sıkıntısından büyük endişe duyduklarını belirten Kızılhaç sözcülerinden Dorothea Krimitsas da bölgede yaşayan halkın 3'te 1'i olan yarım milyon kişinin tamamıyla susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını vurguladı.

Gazze Şeridi'ndeki 45 kuyudan 10'unun çalışmadığına dikkati çeken Krimitsas, bu kuyulardan 2'sinin hava saldırılarında vurulduğunu, diğerlerininse elektrik olmadığı için pompalarının çalışmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*