Gazze için 5 kademeli barış planı

Gazze için 5 kademeli barış planı.22930
  • Giriş : 19.01.2009 / 20:12:00

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier 5 kademeden oluşan bir plan önerdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in Gazze Şeridi'nde barışın sağlanması amacıyla 5 kademeden oluşan bir plan önerdiği bildirildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesi, Steinmeier'in, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg'e danışarak hazırladığı barış planıyla Filistin özerk yönetiminin Gazze Şeridi'nde de daha fazla önem kazanmasını sağlamayı hedeflediğini yazdı.

Steinmeier'in barış planının ilk aşamada ilaç, gıda maddesi, barınak ve yakıt gibi malzemelerin finanse edilerek insani yardım yapılmasını öngördüğü, diğer bir adımın da silah kaçakçılığına karşı mücadelenin desteklenmesi olduğu belirtildi. Bu amaçla 5 kişilik bir Alman uzmanlar grubunun yakında Mısır'a giderek Gazze Şeridi'ne yasa dışı yollardan yapılan silah sevkıyatının önlenmesi konusunda imkanları araştıracağı bildirildi.

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı August Hanning de gönderilecek ekipte teknik konularda uzman 2 kişi, sınır kontrolünde uzman 2 kişi ve Dışişleri Bakanlığından bir uzmanın yer alacağını söyledi.

Steinmeier'in barış planı ayrıca sınır kapılarının açılmasını, Gazze'nin yeniden imarını ve son adım olarak da barış sürecine yeniden başlanmasını öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*