Gazze İnceleme Komisyonu

Gazze İnceleme Komisyonu.17718
  • Giriş : 10.02.2009 / 22:46:00

Genel Sekreter Ban, BM'de gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar sırasında Gazze'de BM tesislerine yapılan saldırılarda ölenler ve binalara verilen zararla ilgili kurulacak BM İnceleme-Soruşturma Komisyonu'nun başına İngiliz Ian Martin'i atayacağını söyledi.

Genel Sekreter Ban, BM'de gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Gazze'deki durumla ilgili halen endişeli olduğunu belirten Ban, bu kente gittiğinde hayatın sıradan insanlar için ne kadar zorlaştığını gördüğünü, halen Gazze'ye geçişlerin bir geçiş noktası dışında kapalı olduğunu kaydetti.

Gazze'de yaklaşık 1 milyon mültecinin günlük BM yardımına muhtaç olduğunu söyleyen BM Genel Sekreteri, BM'nin günlük sadece 30 bin kişiye yetecek yardım malzemesini Gazze'ye getirebildiğini anlattı.

Davos zirvesinde, BM'nin, Gazze'deki acil ihtiyaçların karşılanması için 613 milyon dolarlık uluslararası yardım başvurusunda bulunduğunu anımsatan Ban, bu amaçla Mısır ve Norveç hükümetleri ile BM ve AB tarafından 2 martta Kahire'de düzenlenecek yardım konferansına katılacağını bildirdi.

Gazze'de ateşkesin sağlamlaşması gerektiğini vurgulayan Ban, Filistinliler arasında birliğin sağlanmasının ve barış sürecinin yeniden canlanmasının şart olduğunu söyledi. ABD Başkanı Barack Obama'nın, George Mitchell'i özel temsilci atayarak Orta Doğu konusunda hemen harekete geçmesini takdirle karşıladığını da kaydeden Ban, ''Barış sürecinin yeniden harekete geçmesi için her türlü çabayı göstereceğim'' dedi.

-İNCELEME-SORUŞTURMA KOMİSYONU-

Ban, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar sırasında BM tesislerine yapılan saldırılarda ölenler ve binalara verilen zararla ilgili olarak kurulacak inceleme-soruşturma komisyonunun başına İngiliz Ian Martin'i getireceğini de açıkladı. Martin, daha önce Genel Sekreterin Nepal özel temsilcisiydi.

Komisyonda hukuk danışmanları ile bir askeri yetkilinin bulunacağını belirten Ban, oluşumun çalışmalarına derhal başlayarak bir hafta içinde kendisine rapor vereceğini söyledi.

Ban bir soru üzerine konuyla ilgili olarak İsrail tarafının da soruşturma yürüttüğünü ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in kendisine bu raporun sonucunu sunma sözü verdiğini kaydetti.

İsrail'in Gazze'ye tüm geçişleri açmasının şart olduğunu vurgulayan Ban, Gazze'ye silah sokulmasının da kesinlikle yasak olduğunu ifade etti.

İsrail'deki seçimler dolayısıyla bugün Gazze'ye geçiş noktalarının kapalı olduğunu anımsatan Ban, bu yüzden Gazze halkının ve BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kurumu'nun (UNRWA), büyük zorluk çektiğini vurguladı.

-HAMAS-

Ban, Hamas ile ilgili bir soru üzerine ise BM ve Orta Doğu Dörtlüsü'nün, Filistinlilerin seçilmiş ve meşru otoritesiyle görüştüğünü, ancak operasyonel olarak Gazze'de BM yetkililerinin Hamas ile temasta olduklarını söyledi.

Gazze'deki son çatışmanın, Filistinlilerin kendi aralarında birlik sağlamasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkardığına dikkati çeken Ban bunun, en öncelikli konu olduğunu yineledi.

-ABD'DEKİ YENİ YÖNETİM-

Genel Sekreter Ban, ABD Başkanı Barack Obama ile ne zaman görüşeceğine yönelik sorular üzerine ise kendisiyle Washington'da en kısa zamanda bir araya gelmeyi istediğini belirtti. Obama liderliğindeki ABD'nin önemli uluslararası konularda hızla hareket etmesinden memnuniyet duyduğunu kaydeden Ban, yeni ABD yönetiminin bu kapsamda Orta Doğu ve Afganistan-Pakistan konularına yoğunlaşacak özel temsilciler atamasının takdir edilecek bir gelişme olduğunu söyledi.

Ban, telefon konuşmalarında Obama'nın kendisine ABD'nin, BM'nin ''güçlü bir ortağı'' konumunda bulunacağını, uluslararası işbirliğinden ve çok taraflılıktan yana olacağını söylediğini aktardı.

Ban, yeni ABD yönetiminin iklim değişikliği ve Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne büyük önem vermesini de takdirle karşıladığını belirterek, bu yıl eylül ayında BM'de büyük bir iklim zirvesi düzenleyeceğini de kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*