Gazze-İsrail sınırı savaş alanına döndü

  • Giriş : 28.02.2008 / 12:58:00

Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınır, karşılıklı tam bir savaş alanına döndü. Gazze Şeridi'nden atılan Kassam roketleri ve İsrail'in de füze saldırıları durmak bilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'in sabah saatlerinde Gazze kentinin doğusunda Kassam roketleri atan bir gruba yönelik füze saldırısında, Hamaslı parlamenterlerden ve Hamas'ın önde gelen isimlerinden Halil El Haya'nın oğlu Hamza Halil El Haya ile Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları üyesi 23 yaşındaki Cevad Tafiş isimli bir militan öldü, Nasır Selahaddin Tugayları'ndan da iki militan hayatını kaybetti.

Bu saldırıyı takiben Sderot'a ve çevresine yağan Kassam roketlerinden biri ise dün vurulan Sapir yüksek okulunda, İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter'in korumasını yaraladı.

Gazze kentinin doğusunda, Secaiye mahallesinde Kassam roketlerini fırlatan iki ayrı gruba iki kez füze saldırısı düzenlendi. İlk füze saldırısında, Hamaslı Halil El Haya'nın oğlu ile birlikte 2 Filistinli militan ölürken, ikinci füze saldırısı Halk Direniş Komitelerinin askeri kanadı Nasır Selahaddin Tugaylarını hedef aldı. Bu saldırıda da 2 militanın hayatını kaybettiği öğrenildi.

İsrail ayrıca, sabah saatlerinde bölgenin kuzeyindeki Beyt Hanun'a 6, yine aynı bölgedeki Cebaliye'nin Tel El Zatar bölgesine de 6 füze saldırısı düzenledi.

Atılan füzelerin bazı Filistinlilerin yaralanmasına yol açtığı da belirtildi.

Böylece son 24 saatte, Gazze Şeridi'nde hayatını kaybedenlerin sayısı 15'e ulaştı. Gazze'de dün gece de devam eden füze saldırılarında, 6 aylık bir bebek ile 3 çocuk ölmüştü.

İsrail füze saldırıları, Gazze Şeridi'ndeki militanların Kassam roketi saldırılarını durdurmadı. Gazze'nin kuzeyinde görgü tanıkları, İsrail'e atılan füzelerin daha geliştirilmiş olduğunu ve daha önce atılanlara göre daha sessiz çalıştığını ve gürültü çıkarmadığını belirtiyorlar.

Gazze'deki militanların, sınırdaki İsrail kenti Sderot ve civardaki Yahudi yerleşimlerine attığı Kassam roketleri, İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter'in kente gelişi öncesinde hazırlık yapan korumalarından birini ayağından yaraladı. Roketin atılmasıyla uyarı sisteminin çalıştığı, korumaların güvenli bölgelere doğru koştuğu, ancak birinin zamanında güvenli alana ulaşamadığı ve yaralandığı belirtildi. Koruma, Aşkelon'daki Barzilay hastanesine kaldırıldı.

Dün Kassam roketlerinden biri Barzilay hastanesi yakınına isabet etmiş ve hastalarda korkuya neden olmuştu.

Avi Dichter, sabah roket saldırılarına maruz kalan Aşkelon'u ziyaret etmişti. Bakanın Sderot'ta bir polis merkezini de ziyaretinin beklendiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious