Gazze karanlığa gömülecek

Gazze karanlığa gömülecek.11842
  • Giriş : 14.04.2008 / 22:01:00
  • Güncelleme : 14.04.2008 / 22:05:02

İsrail'in eyleme tepki olarak yakıt ikmalini kesmesi yüzünden Gazze Şeridi'nin tek elektrik santralı, fuel oil yokluğu nedeniyle ikinci kez üretimini durdurmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazze'deki benzin istasyonları federasyonu yetkilisi Mahmud El Hazendar, yerel haber ajansı Maan'a yaptığı açıklamada, 9 Nisan Çarşamba günü Gazze ile İsrail sınırındaki Nahal Oz terminaline Filistinli militanların düzenlediği, 2 İsrailli çalışanın öldürüldüğü saldırıdan bu yana Gazze Şeridi'ne fuel oil ikmali yapılmadığını belirtti.

Santrala dün sadece 45 bin litre yakıt geldiğini belirten El Hazendar, bunun da santralın ancak birkaç saat daha fazla çalışabilmesine yeteceğini bildirdi.

Gazze Şeridi'nin elektrik ihtiyacının ancak yüzde 30'u santraldan karşılanıyor. Gazze Şşeridi'nin elektrik ihtiyacının yarısından fazlası İsrail'den geliyor, Mısır'ın ise elektrik ihtiyacının karşılanmasında yüzde 17 dolayında payı bulunuyor.

Saldırının ardından Nahal Oz akaryakıt terminali kapatılmış ve santralın hemen açılamayacağı ifade edilmişti. İsrailli hükümet kaynakları ise Cumartesi gecesi fuel oil sevkıyatının yakında başlayacağını bildirmişlerdi.

İsrail'in roket saldırıları nedeniyle fuel oil sevkıyatını kesmesi nedeniyle, elektrik santralı geçen Ocak ayının 20'sinde de birkaç gün kapalı kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious