Gazze krizinden sonra İsrail'den ilk ziyaret

Gazze krizinden sonra İsrail'den ilk ziyaret .8058
  • Giriş : 28.01.2008 / 12:03:00

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, 12-13 Şubat tarihlerinde Ankara'ya önemli bir ziyarette bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Böylece Barak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in Gazze operasyonlarına sert tepki göstermesi üzerine ikili ilişkilerde yaşanan sıkıntıdan sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk üst düzey İsrailli yetkili olacak. Diplomatik kaynaklar, Barak'ın Erdoğan ile "görüşebileceği"ni söylediler.

Eski Başbakan ve Genelkurmay Başkanı Ehud Barak, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün konuğu olarak 12-13 Şubat tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edecek. Geçen yıl da İsrail İşçi Partisi lideri olarak seçilen Barak, Başbakan Erdoğan'ın İsrail'in Gazze operasyonlarının "kabul edilemez" diyerek sert tepki göstermesinden sonra Ankara'yı ziyaret eden ilk üst düzey İsrailli yetkili olacak.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından büyük bir rahatsızlık duyan İsrail, Türk Büyükelçisi Namık Tan'ı Dışişleri Bakanlığı'na davet ederek "terörle mücadele eden ülke" Türkiye'nin tavrından duyduğu "hayal kırıklığı"nı iletmiş ve izahat istemişti.

Ehud Barak'ın önceden planlanan Ankara ziyareti sırasında İsrail'in Gazze operasyonlarına ilişkin bilgi vermesi, ülkesinin tutumu konusunda açıklamalarda bulunması bekleniyor. Nitekim, Davos'da Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile görüşen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de, ülkesinin Gazze'de siviller değil teröristleri hedef aldığını belirtmişti.

Ankara'da Savunma Bakanı Gönül'ün yanısıra, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile de görüşecek olan Barak'ın Erdoğan ile görüşüp görüşmeyeceği ise henüz kesinleşmedi. Diplomatik kaynaklar "görüşebilir" dediler. Aynı kaynaklar, Barak'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilip edilmeyeceğinin ise belli olmadığını da söylediler.

-"İSTİHBARAT PAYLAŞIMI" GÖRÜŞÜLECEK

Bu arada, diplomatik kaynaklar, Barak'ın Türkiye ziyaretinin amacının, iki ülke arasında savunma alanındaki diyaloğu sürdürmek olduğunu belirttiler.

Görüşmelerde ele alınacak konuların arasında bölgenin güvenliğini ilgilendiren konular, savunma sanayi alanındaki işbirliği ve terörle mücadelede "istihbarat paylaşımı" da yer alıyor.

Ziyaret sırasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın ertelenen İsrail ziyareti konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious