Gazze Şeridi savaş alanına döndü

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Hamas ve El Fetih arasında varolan ateşkese karşın son birkaç gündür hızlanan çatışmalar, akşam saatlerinde Gazze Şeridi'nin kuzeyini savaş alanına döndürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Beyt Lahiya ve Cebaliye bölgelerinde Hamas ve El Fetihli militanlar, birbirlerine roketler, RPG ve diğer bombalarla saldırdı. Hamas militanlarının Cebaliye'de, El Fetih'e bağlı güvenlik güçlerinin üst düzey komutanlarından general Muhammed Grayyib'in evini sardıkları ve eve 20'den fazla roket atıldığı belirtilirken, Grayyib'in saldırıda yaşamını yitirdiği, eşinin de yaralandığı öğrenildi.

Çatışmalarda, aralarında 4-5 yaşlarında bir çocuğun bulunduğu en az 5 kişinin öldüğü, şu ana dek 30'dan fazla kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Görgü tanıkları, çatışmaların şiddetini artırdığını, ölü ve yaralı sayısıyla ilgili kesin bir rakam vermenin mümkün olmadığını, sayının her an değiştiğine işaret ettiler.

Beyt Lahiya'daki görgü tanıkları da bölgedeki Kemal Edwan ve El Awda hastanelerinin, ambulanslarının ölü ve yaralıları toplamak için neredeyse her 5 dakikada bir çıkış yaptığını kaydediyorlar.

Hamas ve El Fetih arasında savaşa dönen çatışmaları engellemek için İslami Cihad'ın araya girmeye çalıştığı, bazılarının çatışma bölgelerinde tarafları sükunete çağıran gösteriler yaptığı, ancak üzerlerine ateş açıldığı, bu arada 5 İslami Cihad taraftarının yaralandığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious