Gazze Şeridi yine karıştı

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Gazze Şeridi'nde Hamas ve El Fetih yetkililerinin çatışmaları durdurmaya yönelik ilke anlaşması sağlamalarının üzerinden birkaç gün geçmeden, gerginlik yeniden tırmanışa geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki El Breyc kampında Hamas ile El Fetih yanlıları arasında meydana gelen çatışmada, Hamas'a bağlı El Eksa Şehitleri Tugayı liderlerinden olduğu bildirilen Muhammed Şehuda, göğsünden vurulması üzerine hastaneye yetiştirilirken yolda öldü.

Ailesi, Şehuda'nin ölümünden İçişleri Bakanı Said Siyam'a bağlı güvenlik güçlerini sorumlu tutarak, biri Siyam'ın güçlerine ait iki aracı ateşe verdi, yolları keserek ve lastikleri ateşe vererek protesto gösterileri düzenledi.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye mülteci kampında ise kimliği belirlenemeyen silahlı kişiler, Hasan Hasuna adlı bir El Fetih üyesini kaçırdı. Ailesi ve görgü tanıkları, daha sonra tutuklandığı bildirilen Hasuna'nin Said Siyam'ın güçlerince kaçırıldığını savundu.

El Fetih ve Hamas yetkilileri, birkaç gün önce, aralarındaki çatışmaları durdurma konusunda ilke anlaşmasına varmışlardı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious