Gazze Şeridi'nde 400 kişiye tahliye

Gazze Şeridi'nde 400 kişiye tahliye.18379
  • Giriş : 02.01.2009 / 00:40:00

Gazze'de 400 kişi tahliye ediliyor. Tahliye edileceklerin ortak düşüncesi: Gazze'de durum çok ama çok vahim.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazze Şeridi'nde, 6. günü geride bırakan İsrail'in ağır hava taarruzları ve bombardımanı sürerken, bölgede yaşayan, aralarında bir Türk ailenin de bulunduğu yabancılar tahliye ediliyor.

Çoğunluğu Rus ailelerden oluşan, sayıları 400 civarındaki yabancıların tahliyesinin İsrail makamları tarafından da onaylandığı, herhangi bir terslik olmazsa, çıkışlarının yarın Erez geçiş noktasından yapılacağı öğrenildi.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, ailelerden yarın sabah 06.30 civarında Erez'in Gazze tarafında bulunmaları istendi. Aileler, işlemlerinin tamamlanmasının ardından İsrail tarafına aktarılarak, Türk aile Türkiye'ye, diğerleri de kendi ülkelerine gönderilecekler.

Gazze'de 17 yıldır yaşayan Türklerden Işıl Zakkut ve eşi Şaban Zakkut ile çocukları, Gazze'den çıkarılmayı beklerken, Işıl Zakkut, tahliye edilecekleri bilgisinin kendilerine ulaşmasından sonra, "Son 6 gündür öldüm öldüm dirildim. 6 gün 60 seneye bedel gibi oldu. Sıkıntı çekeceksem, bari bunu kendi ülkemde çekeyim" dedi.

Işıl Zakkut, daha önceki İsrail operasyonları sırasında çıkış yapmış, ancak eşi Şaban Zakkut ve çocukları Gazze Şeridi'nde kaldığı için geri dönmüştü.

Zakkut ailesi, bugün Hamas'ın üst düzey siyasi ve askeri liderlerinden Nizar Rayyan'ın vurulan evinin yakınlarında yaşıyor.

Işıl Zakkut, "Art arda 4 patlama duyduk...İlk ikisi daha küçük, son ikisi ise çok şiddetliydi. Rayyan'ın evi bütünüyle yerle bir oldu" diye konuştu.

Nizar Rayyan'la (49) birlikte, patlamada ölenlerin sayısı 14'e yükselirken, ölenler arasında eşlerinden ikisinin de bulunduğu, ayrıca çocuklarının bazılarının da enkaz haline gelen evde öldüğü kaydedildi.

Rayyan'ın 4 eşinin bulunduğu biliniyor.

ÖNCEDEN UYARILMIŞ AMA EVİNİ TERK ETMEMİŞ

Öte yandan, yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, Hamas liderlerinden Nizar Rayyan, evinin füze saldırısına hedef olması öncesi, birkaç kez İsrail ordusunca telefonla uyarılıp evini boşaltması istendi. Ancak Rayyan'ın bu uyarılara rağmen evini boşaltmadığı bildirildi.

Haaretz gazetesi, savunma yetkililerine dayanarak, Rayyan'ın evine bir tonluk bomba atıldığını, evde meydana gelen diğer ikincil derecedeki patlamaların, evde saklandığı belirtilen diğer patlayıcılardan kaynaklandığını belirtti.

"GAZZE HİÇ BU KADAR KÖTÜ OLMAMIŞTI"

Işıl Zakkut, Gazze'deki durumu şöyle anlattı:

''Elektrik yok...Savaş başladığından bu yana kısıtlı olarak geliyor, bazen günde ancak 2 saat...Su yok, gaz yok, ekmek yok, fırınlar kapalı, burada bir kaşık un bulamıyoruz...Türkiye'nin yardımları geliyor, bir şey görmüyoruz, biz bu yardımlardan faydalanamıyoruz. Yardımlar pazarlarda satılıyor.''

Bir çuval unun daha önce 50 şekel iken 150 şekele çıktığını, yardım olarak gelen bu unlardan almak için bile önce başvurup para ödendiğini, ancak bir gün sonra, o da yardımın verilmesi onayı çıkarsa alınabildiğini kaydetti.

Gazze'de pek çok yerin vurulduğunu, kendi evlerinin çatısının da patlamalarda hasar gördüğünü anlatan Işıl Zakkut, "Gece üzerimize yağmur yağıyor, battaniyeler, yorganlar ıslak...Çocuklar üşüyor, bir taraftan da hepimiz can korkusu yaşıyoruz" dedi ve Gazze'de sadece kendilerinin değil, herkesin durumunun aynı olduğunu vurguladı.

"17 yıldır buradayım...Böylesini ilk kez gördüm" diyen Işıl Zakkut, son İsrail operasyonunun diğerlerinden çok daha ağır olduğunu vurgularken, Gazze Şeridi'nde durumun "ilk kez bu kadar kötü" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*