Gazze Şeridi'nde ölülere kefen bulmakta zorlanılıyor

  • Giriş : 18.10.2007 / 16:23:00

Gazze Şeridi'nde, sınır kapılarının kapanması nedeniyle kefen ve mezarlar için çimento sıkıntısı çekiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'nde, sınır kapılarının kapanması nedeniyle temel ihtiyaç maddelerinin yanı sıra kefen ve mezarlar için çimento sıkıntısı çekiliyor.

Filistin haber ajansı Ma'an'ın haberine göre, Gazze'de kalan kumaşların çoğu Ramazan Bayramı sırasında, yaklaşık yarım milyon çocuğa giysi dikmek için kullanıldı.

Gazze'deki fiili hükümetin vakıflardan sorumlu bakanı Yusuf El Mansi, geçiş noktalarının kapanmasının, insani felakete neden olduğunu belirterek, temel ihtiyaç maddesi sıkıntısı çekildiğini, kefen ve mezarlar için çimento bile bulunamadığını kaydetti.

El Mansi, "Ölüler bile İsrail işgalinin acısını çekiyor" dedi.

Yusuf El Mansi, uluslararası kamuoyunun İsrail'e, geçişleri açması için baskı yapmasını, özellikle çimento için izin vermesini istedi.

Çimento fiyatları da son birkaç haftada 5 kat arttı. Daha önce 20 şekele satılan çimentonun fiyatı 100 şekel oldu.

'Silah kaçakçılığının arkasında İsrail askerleri var'

Bu arada, Mısır, Gazze Şeridi'ne yapılan silah kaçakçılığının arkasında İsrail askerlerinin bulunduğunu iddia etti.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, Washington'da bulunan bir grup Mısırlı general tarafından ABD Kongresi üyelerine dağıtılan bir belgede, İsrail askerlerinin kaçakçılarla işbirliği yaparak, Gazze Şeridi'ne silah ve askeri malzeme girişini sağladıklarının yer aldığını belirtti.

Habere göre, Mısırlı generaller, görüştükleri Kongre üyelerine, Gazze Şeridi'ne yönelen silah kaçakçılığının Mısır topraklarından değil, denizden yapıldığını anlattı.

Generaller, İsrail askerlerinin kaçakçılarla işbirliği yaparak silahların Gazze Şeridi'ne geçmesine izin verdiklerini ve İsrail'in silah kaçakçılığını abarttığını savundu.

İsrail, son birkaç haftadır, Mısır'ın Gazze'ye silah kaçakçılığını önlemek için yeterince çaba göstermediğini sık sık tekrarlıyor. İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter, Mısır'ın isterse silah kaçakçılığına bir günde son verebileceğini söylemişti.

Belgede yer alan konuların, halen ABD'de bulunan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile İsrail Parlamentosu Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu üyelerince de Amerikalı muhataplarıyla tartışıldığı ifade edildi. Mısır, İsrail'den sonra ABD'den en fazla dış yardım alan ülkeler arasında ikinci sırada geliyor.

Senato Tahsisat Komisyonu'nca onaylanan dış yardım ödenekleri taslağına göre, Mısır için öngörülen 1.7 milyar dolarlık yardımın 200 milyon doları dondurulmuş durumda.

Mısır'a yönelik yardımın bir bölümünün, bu ülkenin silah kaçakçılığıyla daha yoğun mücadele etmediği gerekçesiyle dondurulduğu, ancak resmi gerekçe olarak Mısır'ın insan hakları sicilinin gösterildiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious