Gazze'de 25 ölü, 100 yaralı

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'da, İsrail ordusunun önceki gün başlattığı "Güz Bulutları" operasyonunda can kayıpları artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yerel kaynaklara göre, İsrail ordusu kuzeydeki Beyt Hanun'dan daha iç kısımlara doğru ilerlemeye başladı.
Beyt Hanun'da militanların saklandığı ve dün gece İsrail askerlerince kuşatma altına alınan En Nasır Camii, büyük ölçüde tahrip oldu. Kuşatılan camide karşılıklı açılan ateşte 2 Filistinli ölmüştü.

Camideki Filistinlileri kurtarmak amacıyla radyolardan ve cep telefonlarından çağrılar, camilerden duyurular yapılarak içeridekilere destek olmaları istendi. Bunun üzerine başta Beyt Hanun olmak üzere bölge yakınlarındaki yüzlerce kadın, cami çevresine gelerek etten duvar oluşturdu.

İsrail askerleri, camideki kuşatmanın kaldırılmasını isteyen kadınların üzerine ateş açmış ve kadınlardan biri olay yerinde ölürken, diğeri ağır yaralanmıştı. Açılan ateşte, yine bir kısmı ağır 16 kadının daha yaralandığı öğrenildi.
Gece boyunca kuşatma altında tutulan camiyi yıkmak üzere gelen İsrail buldozerleri, bu sabah cami çevresinde bazı duvarları yıkmaya başladı.

Kadınların, bu gelişmeden sonra yeniden protesto eylemi yaptığı bildirildi. Ateş altındaki kadınların protestosunun sürmesi üzerine, büyük bölümü harap olan caminin yıkımı durduruldu. İçerdeki Filistinlilerinse kaçarak başka bir yere sığınmayı başardıkları belirtildi.

Cebaliye'deki El Awda Hastanesinde tedavi altına alınan yaralı kadınlardan biri, yerel Maan haber ajansına yaptığı açıklamada, "kadınların beraberlerinde bayan elbiseleri getirdiklerini ve içerdekilere bu elbiseleri giydirerek kaçmalarını sağladıklarını" anlattı.

Bu arada, sabah Hamas'ın askeri kanadı İzzettin El Kassam Tugayları'na mensup 4 kişinin, Gazze şehrinin Fecaiye bölgesinde araçlarına atılan 2 füzeyle öldürüldüğü belirtildi. Ölenlerden birinin Amar Muştahi adlı yerel bir lider olduğu iddia edildi. İzzettin El Kassam Tugayları, militanlarının bir direniş operasyonuna hazırlandığı sırada öldürüldüğünü açıkladı ve intikam yemini etti.

Cebaliye'de ise İslami Cihad'ın 3 üyesi füze saldırısı nedeniyle ağır yaralandı. İsrail askerleri, dün gece Gazze şehrinin iç kesimlerindeki Tufah mahallesine kadar gelirken, Cebaliye'de Gazze ile bu kenti birbirine bağlayan Zimmu kavşağına kadar ilerledikleri, ancak daha sonra geri çekildikleri belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious