Gazze'de 2'si çocuk 11 kişi öldürüldü

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

Gazze Şeridi'ni kana bulayan El Fetih ve Hamas arasındaki çatışmalar aralıksız devam ederken, gece yarısına doğru 11 yaşında bir Filistinli çocuk, yapılan baskında hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saat 23.00 sıralarında, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde, İsrail ile sınır kapısı "Erez" yakınlarındaki apartmanlardan biri, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları militanları ile İçişleri Bakanı Said Siyam'a bağlı güvenlik güçlerince kuşatıldı. Hamaslı gruplar, apartmanda oturduğu bildirilen El Aksa Tugayları liderlerinden Mahmud Ebul Karaya'ya, megafonlarla teslim ol çağrısında bulundular.

Bu sırada, Ebul Karaya'nın oğlu, 11 yaşındaki Bedir Karaya'nın, yapılan çağrılar nedeniyle balkona çıktığı ve militanlardan birinin kurşunlarına hedef olduğu bildirildi. Ebul Karaya'nın teslim ol çağrılarına uymaması üzerine, silahlı grupların eve baskın düzenledikleri, baskın sırasında Hamaslı militanlardan Remzi Ebu Ayşe'nin vurularak öldüğü kaydedildi. Yaklaşık yarım saat süren baskından sonra, evi saranların çekildikleri de belirtildi.

Şebab radyosuna olayları ağlayarak anlatan komşuları, evi kuşatılan ailenin annesinin tekerlekli sandalyeye mahkum yaşadığını aktardı; olayı kınayan konuşmalar yaptılar. Bölgedeki apartmanlarda, genellikle El Fetih'e bağlı aileler yaşıyor. Gazze'deki El Aksa Şehitleri Tugayı'nın üst düzey liderlerinden Semih El Medhun ise kuzeydeki baskının ardından, aynı radyoda yaptığı açıklamada, Hamaslılara sert karşılık vereceklerini söyledi ve Hamaslıları "İran'ın işbirlikçileri" olarak nitelendirdi.

Semih El Medhun, "İran'ın işbirlikçilerine, onlara destek verenlere, çocuklarımızı öldürenlere, Filistin halkının huzurunu bozanların kendilerine, ailelerine ve çocuklarına ders vereceğiz" diye konuştu. El Fetih sözcülerinden Mahir Mikdat da son olaylarla ilgili olarak İçişleri Bakanı Said Siyam'ı suçladı ve bakanın açıklamalarının, olayların daha da tırmanmasına neden olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious