Gazze'de 41 yılın en şiddetli krizi

Gazze'de 41 yılın en şiddetli krizi.18379
  • Giriş : 06.03.2008 / 10:45:00

İsrail'in Batı Şeria ile Gazze Şeridi işgal etmesinin 41 yıl ardından, bölgede yaşanan şiddet olaylarının şimdiye kadar bölgedeki en büyük krize neden olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BBC'nin haberine göre, açıklanan yeni bir raporda, Gazze Şeridi'nin, işgalin başladığı 1967'den bu yana hiç şimdiki boyutta bir insani krizle yüzyüze olmadığı uyarısı yapıldı.

Raporu hazırlayan yardım kuruluşları ve insan hakları örgütleri arasında Oxfam, Uluslararası Af Örgütü ve Çocukları Koruyalım da var. Tüm bu kuruluşlar ve örgütler, Gazze'deki insani krizin, kendi deyimleriyle İsrail'in "toplu cezalandırma" politikasının sonucu olduğunu söylüyor. Dikkat çektikleri bir diğer nokta da, Hamas'ın yazın Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesi sonrası uygulanan yaptırımlar. Yardım ve insan hakları kuruluşları, yaptırımların, bölge ekonomisine çok büyük zarar verdiğini belirtiyor.

Halen Gazzelilerin yüzde 80'i, Birleşmiş Milletler (BM)'nin yardımlarına muhtaç durumda. Bu oran, 2006'da yüzde 63'tü. Yardım ve insan hakları kuruluşlarının raporlarına bakılırsa, Gazze'de işsizlik oranı yüzde 40'a yakın. Özel sektörde çalışan 110 bin kişinin yüzde 70'i de, son iki yılda işsiz kalmış durumda.

Yine aynı rapora göre, Gazze'de hastanelerde elektrik kesintileri, günde 12 saati bulabiliyor. Denize de günde 40-50 milyon litre lağım akıyor. BM, Gazzelilere gıda yardımında bulunuyor, onların temel sağlık ve eğitim ihtiyaçlarına katkıda bulunuyor.

Raporda, İsrail'in güvenlik ihtiyaçı da göz ardı edilmiyor fakat ülkenin mevcut politikalarının sadece aşırıcı akımları körüklediği aktarılıyor.

Yardım ve insan hakları kuruluşları, yine de durumun tersine dönebileceği, sorunların çözülebileceği görüşündeler. "Ancak" diyerek ekliyorlar: "Eğer değişim yönünde bir siyasi irade görülürse"

Yardım ve insan hakları kuruluşları bu noktada Avrupa Birliği'ne, Gazze'nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas'la müzakereler yapması çağrısında bulundu. İngiltere merkezli kuruluşların son raporu, İsrail'in, Gazze'deki son operasyonlarında çok sayıda sivil dahil 120'den fazla kişinin yaşamını yitirmesini izliyor.

Îsrail Sosyal İşler Bakanı İzak Herzog ise ülkesinin Gazze'deki insani sorunların önüne geçmek için gereken herşeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious