Gazze'de ateşkes tutmuyor

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Gazze Şeridi'nde Hamas ile El Fetih arasında ateşkes bir türlü sağlanamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazze ve etrafına yayılan çatışmalarda 4 kişinin öldüğü, 30 dolayında yaralı olduğu bildiriliyor. Yaralananlar arasında güvenlik güçlerinin yanı sıra iki çocuğun da bulunduğu belirtiliyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Kerem Şalom sınır kapısından giren bir yardım konvoyuna, Hamas üyelerince, içinde silah bulunduğu gerekçesiyle ateş açıldı. Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a bağlı muhafızların eşlik ettiği konvoya saldıran eylemcilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

El Fetih taraftarları ise 3 TIR'lık konvoyda, çadır ve yiyecek gibi yardım malzemesi bulunduğunu savundu.

Hamas ile El Fetih arasında, eski Yahudi yerleşim merkezi Netzarim çevresinde çatışmaların sürdüğü belirtildi. Çatışmalar, Gazze'nin iç bölgeleri ile kuzeydeki Beyt Lahiya'ya da sıçradı.

Gazze şehrinin güney girişindeki yollar çatışmalar nedeniyle kapanırken, Netzarim'e ulaşmak isteyen ambulansların 10 kilometre öteden bölgeye ulaşmak zorunda kaldıkları belirtiliyor. Gazze'nin iç taraflarında, Arafat adını taşıyan, emniyet güçlerinin bulunduğu bölge ile Tel El Hava bölgelerinde de şiddetli çatışmalar çıktığı belirtildi.

Gazze'nin yerel Şebab (Genç) radyosuna konuşan bir görgü tanığı, güvenlik görevlilerinin karakolda yemek yedikleri sırada eylemcilerin baskınına uğradığını, karakoldakilerin hepsinin ayaklarından vurulduğunu söyledi. Görgü tanığı, eylemcilerin silahları toplayarak kaçtıklarını belirtti.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya'da ağır silahlar kullanılıyor. Çatışma bölgelerinde makineli tüfeklerin yanı sıra roketler ve havan toplarının da yoğun biçimde kullanıldığı belirtiliyor.

El Fetih'e bağlı radyolarda kahramanlık türküleri söyleniyor.

Gazze Şeridi'nde Hamas ve El Fetih, bir Mısır heyetinin arabuluculuğunda 29 Ocak gecesi ateşkeste anlaşmış, ateşkes ertesi sabah yürürlüğe girmişti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Ocak ayındaki çatışmalarda 58 kişinin öldüğünü duyurmuştu. Ocak ayının son bir haftasında Gazze'yi savaş alanına çeviren çatışmalarda, çoğu Hamas taraftarı 36 kişi hayatını kaybetmişti.

Hamas, ABD Başkanı George Bush'un Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a sağlanacağını açıkladığı 86 milyon dolarlık yardımı şiddetle eleştirmiş ve bu yardımın Abbas'ın güvenlik birimlerinin desteklenmesinde kullanılacağını savunmuştu. Hamas'tan yapılan açıklamada, El Fetih'e gönderilecek silahların Refah kapısının Mısır tarafında beklediği de öne sürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious