Gazze'de bir evde patlama: 4 ölü 40 yaralı

Gazze'de bir evde patlama: 4 ölü 40 yaralı.17791
  • Giriş : 12.06.2008 / 16:34:00

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahya kasabasında bir Hamas militanının evindeki şiddetli patlamada, biri bebek 4 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İki katlı binayı yerle bir eden patlamayla ilgili Hamas İsrail'i suçlarken, İsrail ordusu bölgeye operasyon düzenlemediğini ve patlamanın "içsel" bir olay olduğunu bildirdi. Patlamada 40 dolayında kişi de yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, patlama öğleden sonra Beyt Lahya'da Ahmed Hamuda adlı, Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları liderinin evinde oldu. Çevredeki bazı binalara da ağır hasar veren patlamada, Hamuda'nın 4 aylık kızı Nur Hamuda dahil 4 kişi öldü. Gazze'deki Ambulans ve İlk Yardım hizmetleri müdürü Muaviye Hasaneyn, patlamada yaralananlardan 6'sının durumunun ağır olduğunu ve ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Hamas ise yaptığı açıklamada patlamadan İsrail'i sorumlu tuttu ve "katliam" olarak nitelediği olayda evi İsrail F-16 uçaklarının vurduğunu kaydetti. İsrail Ordu sözcülüğü ise olayla ilgilerinin bulunmadığını açıkladı. Ordu sözcülüğü, Gazze'nin kuzeyindeki son patlamayla bağlantısı olduğu yolundaki açıklamalara tepki göstererek, yapılan araştırmanın, bölgede İsrail ordusunun herhangi bir faaliyetinin olmadığını gösterdiğini belirtti. Ordu sözcülüğünün açıklamasında, "Bu olayla İsrail ordusunun ilgisi yok" denildi.

İsrail askerleri bu sabah, İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki güvenlik çitlerine patlayıcı yerleştirmeye çalıştıkları öne sürülen iki Filistinli militanı öldürmüştü. Bir militanın tank ateşinde, diğerinin askerler tarafından vurularak öldürüldüğü belirtildi. Militanların birinin El Aksa Şehitleri Tugayı, diğerinin Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi üyesi olduğu kaydedildi. Gazze Şeridi'nde dün de 3 ayrı olayda askerler 3'ü sivil 4 kişiyi öldürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious