Gazze'de çatışmalar yeniden alevlendi

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Filistin'de Hamas ve El Fetih arasında imzalanan ateşkes bir hafta bile sürmeden çatışmalar yeniden alevlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

El Fetih'e bağlı "Kuvvet 17" güçlerinin Gazze'de bir üniversiteyi basarak 6 İranlıyı tutuklamasının ardından El Fetih'e bağlı üst düzey bir istihbarat görevlisi Gazze'de uğradığı saldırı sonucu öldürüldü. Sağlık ve güvenlik kaynakları, saldırıyı Hamas'ın gerçekleştirdiğini aktardı.

Gazze'de meydana gelen diğer bir saldırıda ise Hamas'a bağlı silahlı güçler, El Fetih'e bağlı güvenlik güçlerinin eğitim yaptığı bir karargâha havan topu saldırısı düzenledi. Hamas üyelerinin, Gazze'deki Tel El Hava mahallesindeki eğitim kampına düzenledikleri saldırıda 40 ya da 50 kadar kişinin yaralandığı belirtildi. "Kuvvet 17" birimine katılacak yeni kişilerin eğitildiği kampa düzenlenen bu saldırıda ölen polis adaylarının da olabileceği açıklandı. Kampta El Fetih'e bağlı "Kuvvet 17"ye katılmak üzere yaklaşık 500 kadar gencin eğitilmekte olduğu öğrenildi.

Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın da ayrıca Gazze'de El Fetih yanlısı yayınlar yapan İşçi Radyosu'nun ve "İşçi Sandığı'nın bulunduğu binayı havaya uçurduğu bildirildi. Hamas'a bağlı silahlı birliklerin de Gazze'de sokaklarda kontrolü ele geçirmeye çalıştıkları belirtiliyor.

Filistin'de son 24 saat içinde ölenlerin sayısı 8'e yükselirken, 100'den fazla kişini de yaralanmasına sebep olan çatışmalar, Amerikan yönetiminin önceki gün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a bağlı "Kuvvet 17" polis birimine yaklaşık 85 milyon dolar yardım yapacağını açıklamasının ardından alevlendi.

Ardından El Fetih'in Kuvvet 17 birimine bağlı polisler, Hamas'ın kalesi olarak da görülen İslam Üniversitesi'ne baskın düzenledi. Baskında yakalananlar arasında İran istihbaratına üye kişiler olduğu açıklanırken, İranlıların burada silah yapımında çalıştıkları iddia edildi.

Filistin güvenlik kaynaklarına göre ise üniversitede ele geçirilerek tutuklanan biri kadın 6 İranlının 2'si üst düzeyli istihbarat görevlisi dördü ise kimyager. Baskında ayrıca, üniversitede 20 erkek sağlık görevlisi ele geçirildi.

Üniversitede yaşanan çatışmalarda birkaç kişinin de öldüğü ve ölenlerden birinin, saldırı gerçekleştiği sırada yakalanmak istemediği için intihar eden bir İranlı istihbarat görevlisi olabileceği belirtiliyor.

Saldırının Hamas ve El Fetih grupları için bir psikolojik eşik olduğu belirtiliyor. Hamas'ın efsanevi liderlerinden ve İsrail'in 2004'te gerçekleştirdiği suikast sonucu öldürülen Şeyh Yasin tarafından kurulan üniversite, Hamas'ın kalelerinden biri olarak görülüyor.

Hamas'ın önde gelen bir çok liderinin mezun olduğu ya da burada eğitim gördüğü üniversite bir anlamda Hamas'ın entelektüel merkezi olarak da görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious