Gazze'de çatışmaların şiddetti arttı

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Gazze'nin Seyh Zaid bölgesinde Hamas militanları ile İsrail askerleri arasında çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail ordusunun ise bölgeye yoğun tank atışı yaptığı ve atılan mermilerden birinin, bir apartmana isabet ettiği öğrenildi. Çatışmaların yaşandığı Seyh Zaid'e ambulanslar ve kurtarma ekiplerinin giremediği de gelen haberler arasında.

AA kaynaklı haberlere göre çatışmalarda 2 Filistinlinin öldüğü, yaralananlar olduğu belirtildi. Bölgedeki yerel kaynaklar, yoğun çatışmalar nedeniyle ambulansların çatışma alanına girip ölü ve yaralıları alamadığını belirtiyor. Şeyh Zaid'de oturan bir görgü tanığı, evlerinin önündeki çatışmalar nedeniyle çoluk çocuk yağan kurşunlardan sakınmak için arka odaya toplandıklarını ve odadan dışarı çıkmaya cesaret edemediklerini söyledi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzey kesimlerini büyük ölçüde denetimi altına almış durumda. Kuzeyde Beyt Hanun, Beyt Lahiya ve Cebaliye mülteci kampları savaş alanına döndü. Beyt Lahiya'da, dün Hamas'ın El Kassam Tugayı militanlarından ve aynı zamanda Hamas basın bürosu için çalışan 22 yaşındaki Eymen Muhammed Cuda adlı Filistinli İsrail keskin nişancıları tarafından öldürülmüştü.

Görgü tanıkları, Cuda'nın Filistinlilerce vurulan bir tankı görüntülemek isterken, keskin nişancı tarafından göğsünden vurulduğunu ve bölgedeki Kemal Edwan hastanesine götürülmeden öldüğünü belirtti.

Beyt Lahiya'da dün keskin nişancı ateşiyle, biri 10 yaşındaki Abdülaziz Süleyman adlı çocuk olmak üzere 2 Filistinli daha öldü. Süleyman'a 3 kurşun isabet ettiği bildirildi. Bu arada tanklarının yakınında, yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 3 İsrailli askerin de yaralandığı belirtildi. Filistinli sağlık görevlilerine göre, son dört gün içinde Gazze Şeridi'nde ölen Filistinlilerin sayısı 19'u buldu. Onlarca da yaralı olduğu bildiriliyor

Öte yandan İHA'nın haberine göre, Beyt Lahya'ya bağlı Tellizatar'da, İsrail askerlerince atılan bir aydınlatma fişeğinin, civarda bulunan bir eve isabet ettiği ve evin tamamen yandığı açıklandı. Olayda ölen ya da yaralanan bulunmuyor. İsrail tank ve helikopterlerinin destek verdiği operasyonda, İsrail askerlerinin bölgede bulunan toplu yerleşim yerlerindeki evlere zaman zaman ateş açtığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious