Gazze'de denedi Türkiye'ye satacak

Gazze'de denedi Türkiye'ye satacak.10349
  • Giriş : 02.01.2009 / 11:25:00

Kara Kuvvetleri Komutanlığının tesislerinin ve birliklerinin nokta savunmasının sağlanması amacıyla Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemleri ihalesi yapılcak. İşte ihaleye giren şirketler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kara Kuvvetleri Komutanlığının tesislerinin ve birliklerinin nokta savunmasının sağlanması amacıyla tedariği planlanan, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemleri ihalesinde yarışacak, yerli ve yabancı firma ve şirketler belirlendi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığınca (SSM) yıl içinde ihaleye çıkarılarak ön firma seçimine yönelik yapılan değerlendirmeler sonrasında, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi kapsamında teklife çağrı dosyası alan firmalar açıklandı. Böylece, dünyanın önde gelen yabancı şirketleri Türkiye'ye füze vermek amacıyla teklif hazırlıklarını başlattılar.

Daha önce ilan edilen takvim gereği, 19 Şubat 2009 yılında son tekliflerin alınacağı alçak irtifa hava savunma füze sistemi ihalesinde 11 yabancı firma, 19 Türk savunma sanayi firma ve kuruluşlarının teklif vermesi bekleniyor.

YERLİ FİRMALAR

Savunma Sanayii Müsteşarlığınca yapılan duyuru kapsamında aralarında Türk savunma sanayinin gelişmesine önemli teknoloji ve iş gücü katkısı sağlayan kuruluşlarının da yer aldığı Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemleri ihalesinde teklife çağrı dosyası alan firmalar şunlar:

-AKSA Makine Sanayi

-ASELSAN

-Cztech Bilişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

-FNSS Savunma Sistemleri

-Havelsan

-Havelsan Teknoloji Radar Sanayi ve Ticaret A.Ş.

-Mercedes Benz Türk A.Ş.

-Meteksan Savunma Sanayi

-Mikes Mikrodalga Elektrik Sistemleri

-Milsopft A.Ş.

-Otokar A.Ş.

-Roketsan

-Savronik Elektronik Sanayi Ticaret A.Ş.

-SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri

-Selex Komünikasyon A.Ş.

-TÜBİTAK

-TÜBİTAK SAGE

-Vestel Savunma Sanayi

-Yaltes Elektronik ve Bilgi Sistemleri Üretim Şirketi

YABANCI FİRMALAR

İki İsrail firmasının da yer aldığı alçak irtifa hava savunma füze sistemi projesi için teklif hazırlığında bulunan firmalar ise şunlar:

-Cpmiec (Çin)

-Diehl Defeence (Almanya)

-Doosan (Güney Kore)

-IAI (İsrail)

-Kongsberg (Norveç)

-Rafael Advanced Defence Systems Ltd. (İsrail)

-Raythoen Company (ABD)

-Rosoboronexport (Rusya)

-Saab Ekofors Dynamics (İsveç)

-Thaüles Air Defence Limited (İngiltere)

-Thales Air Systeams (Fransa)

YURT İÇİ VE ORTAK ÜRETİM

Savunma Sanayii Müsteşarlığınca ihale çalışmaları yürütülen söz konusu füze sistemleri ihalesi, ''doğrudan tedarik'' ve ''yerli ortak yapım'' yoluyla gerçekleştirilecek. Füze sistemleri opsiyonel olarak 27 adete kadar çıkabilecek. Ayrıca 18 adet alçak irtifa hava savunma füze sistemlerinin destek teçhizatları ile ilgili eğitim hizmetlerinin tedariki de planlanıyor.

Belirlenen ''Proje Modeli'' uyarınca füzelerin otonom sistemlerin yurt dışından hazır alım ortak üretim veya ortak geliştirme yoluyla çekili sistemlerin ise yurt içi geliştirme yolu ile tedarik edilmeleri de öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*