Gazze'de dünden bu yana 13 kişi öldü

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Şiddetli çatışmaların sürdüğü Gazze'de dünden bu yana ölenlerin sayısı 13'e yükselirken, 170 dolayında kişi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hastanelerin, kan bağışı çağrısı yaptığı Gazze'nin bütününden silah, roket ve havan topu sesleri geliyor yükseliyor. Hamas denetimindeki İslam üniversitesi ateşe verilirken, kentin diğer bazı yerlerinden de ateşler yükseliyor.

Gazze şehri ve kuzeyinden durumu aktaran yerel kaynaklar, El Fetih-Hamas çatışmalarını "Artık resmen savaş yaşanıyor" sözleriyle değerlendirdiler.

Gazze kentinde, çatışma seslerinden başka bir ses duyulmuyor. Gazze sakinleri, gece çıkamadığı sokaklara gündüz de çıkmamaya başladı. Kuzeydeki Beyt Lahiya, Cebaliye bölgelerinde de durum aynı ve şiddetli çatışmalar sürüyor.

Gazze'de öğle saatlerinde iki büyük patlama meydana geldi.

Cuma namazı kılınırken bile çok şiddetli çatışmaların sürdüğü, ateş seslerinin vaizlerin hutbelerini bastırdığı belirtilen Gazze'de, Hamas'a yakın bazı camilerden de Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a ve güvenlik güçlerine yönelik ağır eleştiriler yapıldığı kaydedildi. Hamas'a destek çağrıları yapan vaizler, camilerde namaza gelenlere bile Abbas'ın güçlerince ateş açıldığını savundular.

-İSLAM ÜNİVERSİTESİ YANIYOR-

Gazze'de Hamas'a bağlı İslam Üniversitesi de ateşe verildi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın muhafız kuvvetleri Kuvvet 17, dün üniversiteden kendilerine roketatarlarla saldırıda bulunulması nedeniyle üniversiteyi basmıştı.

Yerel kaynaklara göre, üniversitenin, buradan kaçan Hamaslı militanlarca ateşe verilmesinden yaklaşık bir saat kadar önce, Gazze'de bir polis karakolu basılarak, içindekiler güvenlik görevlileri vurulmuş, Hamas'ın bayrağı dikilmişti. Karakol, daha sonra Hamas'a bağlı İzzeddin El Kassam Tugayları ve Said Siyam'ın güvenlik güçlerince ateşe verilmişti.

Karakol baskından sonra, Kuvvet 17 ile diğer güvenlik güçleri, İslam Üniversitesine ikinci baskını düzenledi. Bina çevresindeki Hamaslı güçlerle çatışan Kuvvet 17 grubu ve diğer El Fetihli güvenlik güçlerinin, çok sayıda Hamaslı militanı yakaladığı bildirildi.

Üniversite, Kuvvet birimlerince de ateşe verildi. İçindeki araçlar, binalar, laboratuvarların hepsinin yandığı belirtiliyor.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye'de de Hamaslı militan ve güvenlik görevlileri bir polis karakolunu bastı. Karakola 200 dolayında roket atıldığı, birçok görevlinin yaralandığı, üst rütbeli bir komutanın da öldüğü haber verildi.

Ayrıca Hamas grubu, bölgede Kuvvet 17'nin bir eğitim merkezine de saldırdı; sadece burada çoğunluğu genç yaştaki güvenlik elemanı, yaklaşık 30 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle hastaneler yaralılara kan yetiştirmekte zorlanıyor. Hastanelerden yapılan çağrılarda, halktan kan bağışında bulunmaları istendi.

Bu arada, bir görgü tanığı, bazı Hamaslıların, ambulanslarla değil, normal araçlarla kadınların refakatinde hastanelere taşındığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious