Gazze'de durum içler acısı

Gazze'de durum içler acısı.17791
  • Giriş : 21.01.2008 / 14:23:00

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i arayarak Gazze'ye düzenlediği saldırıların ardından bölgenin elektriğini de kesen İsrail'i Filistin halkını topyekun cezalandırmaktan vazgeçmeye çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mısır resmi haber ajansı MENA'ya göre Mübarek, Gazze'deki insanî durumun gittikçe kötüleştiğine dikkat çektiğini de belirtti.
Uyguladığı ablukadan dolayı dünyanın en büyük açık hava hapishanesi olarak adlandırılan Gazze'ye karşı eşit olmayan güç kullanan İsrail'in son günlerde düzenlediği saldırılarda 20'den fazla kişi hayatını kaybetti. İsrail'in son saldırılarında Dışişleri Bakanı Mahmut Zahar'ın oğlu da hayatını kaybetmişti. İsrail, Gazze'den topraklarına roket saldırısı düzenlendiğini öne sürerek saldırılar düzenliyor ve 1,5 milyon insana ekonomik abluka uyguluyor.

İsrail'in yakıt transferini durdurmasından dolayı elektrik santralinin devre dışı kaldığı Gazze'de sahil şeridinin büyük bir kısmı elektrik alamıyor. 17 Ocak'tan itibaren iyice sertleştirilen ablukadan dolayı bölgeye her türlü ihtiyaç maddesinin de girmesi durdurulmuş durumda. İsrail kabinesi de dün gerçekleştirdiği toplantıda ablukanın devam etmesi kararı almıştı.

İsrail'in yakıt transferini durdurmasından dolayı elektrik santralinin devre dışı kaldığı Gazze'de sahil şeridinin büyük bir kısmı elektrik alamıyor. Yakıtla çalışan Gazze'deki elektrik santrali bölge ihtiyacının yüzde 30'unu karşılıyor. Elektriğin geri kalanı ise İsrail ve Mısır tarafından karşılanıyor.


GAZZE'DE HASTANELER SADECE ACİL HASTALARA BAKIYOR

İsrail'in ablukasından dolayı Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı olarak Mısır'la arasındaki Rafah Sınır Kapısı'na da Mısır güvenlik birimlerinin yığınak yaptığı belirtiliyor. Mısır, şartların gittikçe kötüleşmesinden dolayı Gazze'den kendi topraklarına tazyiklerin olabileceğini öne sürüyor.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüssam Zeki ise durumun daha da kötüleşmesini engellemek için Hamas'a çağrıda bulunduklarını ve Gazze'den yapılan saldırıların durdurulmasını istediklerini söyledi. Zeki, İsrail'in de işgalci güç olarak Gazze'de sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirtti.


KIZILHAÇ: GAZZE'DE BİRKAÇ GÜNLÜK YAKIT VE İLAÇ STOĞU KALDI

2005'te 38 yıllık işgaline son vermesine rağmen İsrail, Gazze'ye uyguladığı ablukalarla bölgedeki şartların daha da kötüleşmesine yol açıyor. 17 Ocak'tan itibaren iyice sertleştirilen ablukadan dolayı bölgeye her türlü ihtiyaç maddesinin de girmesi durdurulmuş durumda. Uluslararası Kızılhaç Örgütü İsrail'in ablukayı kaldırmaması durumunda Gazze'nin birkaç günlük ilaç ve yakıtının kaldığını belirtiyor.

Hastanelerde sadece acil hastalara müdahale ediliyor. Benzin sıkıntısından dolayı Gazze sokaklarındaki araç trafiği tamamen durduğu ve dükkânların da çoğunun kepenklerini indirdiği ifade ediliyor. Ayrıca soğuk havaların etkili olduğu Gazze'de insanlar ısınmakta da çok büyük sıkıntılar çekiyor. Gazeliler, ekmek stoklamak için fırınlar önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Kızılhaç Temsilcisi Michele Mercier, İsrail'i en azından acil insani yardımlar ve yakıtın serbest bırakılması için ikna etmeye çalıştıklarını belirtti. Ablukadan dolayı bölgeye gönderilen BM yardımları da sınırda bekletiliyor.

İsrail'in ablukasından dolayı Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı olarak Mısır'la arasındaki Rafah Sınır Kapısı'na da Mısır güvenlik birimlerinin yığınak yaptığı belirtiliyor. Mısır, şartların gittikçe kötüleşmesinden dolayı Gazze'den kendi topraklarına tazyiklerin olabileceğini öne sürüyor.

Son gelişmeleri değerlendirmek için dün Arap Birliği de temsilciler düzeyinde olağanüstü bir toplantı gerçekleştiriyor. Toplantıda ablukayı kaldırması için İsrail'e baskı yapılması konusunda uluslar arası bir çağrı yapılması bekleniyor.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious