Gazze'de elektrikler kesilecek

Gazze'de elektrikler kesilecek.9278
  • Giriş : 12.04.2008 / 16:53:00

Gazze Şeridi'ndeki tek elektrik santralinin yöneticisi Refik Meliha, İsrail'den akaryakıt gelmemesi halinde tesisin iki üç gün içerisinde kapanacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuşatmayla Mücadele Derneği Başkanı ve Filistin parlamentosunda bağımsız milletvekili Cemal Hudari ise kuşatmanın yarılması ve akaryakıt giriş izninin verilmesi için Arapların ve Filistinlilerin birbirlerine destek olması gerektiğini dile getirdi. Elektriğin kesilmesiyle Gazze Şeridi'nde bütün hayatın felç olacağını belirten Hudari, sağlık sektörünün tamamen duracağını ve iletişimin ortadan kalkacağını ifade etti.

Gazze'de yaşayan yaklaşık 1.5 milyon insanın son derece zor şartlar altında yaşadığını belirten Dernek Başkanı, arabaların yaklaşık %90'ının trafiğe çıkamaz halde olduğunu, öğrencilerin okullarına gitme sorunu yaşadığından eğitimin de durma noktasına geldiğini kaydetti.

Hudari, akaryakıt kıtlığı nedeniyle kuyulardan motorlarla su çekilemediğini hatırlatarak, ekim dönemindeki su sıkıntısı yaşanmasının tarımın bütünüyle yok edilmesi anlamına geldiğini vurguladı. Dünya kamuoyuna çağrıda bulunan milletvekili, Gazze Şeridi'nde yaşanan krize bir an evvel son verilmesini istedi.

İsrailli yetkililer ise, Gazze'deki santralin bölgenin elektrik ihtiyacının yalnızca yüzde 30'unu karşıladığını ifade ederek, Hamas'ın mağduriyet edebiyatıyla dünyadan destek kazanmaya çalıştığını savundu.

İSRAİL GÜÇLERİNİN DÜN DÜZENLEDİĞİ SALDIRILARDA 9 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

Filistin kaynakları, Gazze Şeridi'nde İsrail güçleriyle dün çıkan çatışmalarda 8 kişinin öldüğünü, 28'inin de yaralandığını açıkladı. Saldırılarda ölenler arasında 12 yaşında bir çocukla 20 yaşın altındaki 4 genç de bulunuyor.

İsrail güçleri dün sabah buldozerler ve zırhlı araçlarla El Bureyc mülteci kampına girmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious