Gazze'de etkinliklere yasak geldi

  • Giriş : 21.03.2009 / 21:56:00

Filistin Yönetimi tarafından Doğu Kudüs'te planlanan etkinliklerin 8'i polis tarafından dağıtılırken, 20 dolayında Filistinli gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter'in, polise, festival etkinliklerinin yasaklanması talimatı vermesinden sonra gözaltına alınanlar arasında, Eski Kent'te, üzerinde festivalle ilgili yazılar bulunan tişörtleri dağıtan, Doğu Kudüs'teki El Kudüs Üniversitesi'nin iki kadın çalışanı da yer aldı.

Polisin, öğrencilerin, El Kudüs Üniversitesi'ne girişlerine de engel olduğu bildirildi.

Doğu ve Batı Kudüs'ü ayıran hat üzerindeki Nablus Yolu'nda bir okulda festival kapsamında düzenlenen Futbol maçı da engellenirken, Filistinlilere ait bir merkezde toplananlar da dağıtıldı.

Polis ayrıca, bir grup Arap öğrencinin ellerinde Filistin Kurtuluş Örgütü bayraklarıyla Haremmüşşerif'e doğru yürümelerini önlerken, Kudüs'ün Arap mahalleleri Vadi El Coz ve Şeyh Cerrah'ta de benzer yürüyüşlere izin verilmedi.

Yine Ras El-Amud mahallesinde, festival için Suriye'den getirildiği söylenen bir meşaleye de el koydu.

Filistin Yönetimi ayrıca, kültür etkinlikleri kapsamında Filistin bayrağının renkleriyle boyanmış bir planörü de aynı etkinlik kapsamında Eski Kent duvarları üzerinde uçurmayı planlıyordu.

İsrail Parlamentosu'nun (Knesset) Arap milletvekillerinden Muhammed Barake (Hadaş), etkinliklere yasaklama getiren İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter'i şiddetle eleştirdi. Barake, "Bu hükümet, sadece ümit ve barışın düşmanı değil, aynı zamanda kültürün de düşmanı" diye konuştu.

Bu arada, İsrail'in, festival etkinliklerine katılmak üzere Amman'dan Batı Şeria'ya helikopterle gelmek isteyen bir grup Arap temsilciyi de engellediği ve ancak Alenbi geçişinden girmelerine izin verdiği belirtildi.

-GAZZE'DE ETKİNLİKLERE YASAK-

Öte yandan, Gazze'de yönetimi elinden bulunduran Hamas hükümeti, "Arap Kültür Başkenti Kudüs-2009" etkinliklerinin yapılmasına izin vermedi.

Gazze'deki Katolik Kilisesi yetkililerinden Manuel Musallam, kendisine kilisede yapılması planlanan etkinliklerin bir başka güne alınması konusunda uyarıda bulunulduğunu belirtti.

Gazze'deki Katolik Kilisesi, bu akşam Batı Şeria'da, Beytüllahim'den başlayacak ve televizyondan da yayımlanacak etkinliklere katılmayı planlıyordu.

Ancak etkinliklerin Filistin Yönetimi tarafından düzenlenmesi, Katolik Kilisesi'nin etkinliklerine de engel oldu. Kilise yetkilisi Musallam, kendisine "El Fetih ile işbirliği halinde bir kutlama planladığının" söylendiğini ve buna "Kudüs, hem El Fetih'ten hem Hamas'tan ve diğer gruplardan da üstündür" diye cevap vermesine rağmen, Hamaslı yetkililerce, bu tür bir kutlamaya katılmalarının kışkırtıcı bir tavır olarak görüldüğünün ve ısrarla iptal etmesinin istendiğini söyledi.

Katolik Kilisesi, herhangi bir sıkıntıya mahal vermemek amacıyla, sonunda Gazze'deki kilisede planlanan etkinlikleri iptal etti.

Hamas, bugünden başlayan etkinliklerden iki hafta önce, aynı isim altında bazı etkinlikler başlatmıştı.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın danışmanlarından Nimir Hammad da Hamas'ı etkinlikleri engellemekle suçlamıştı. Hammad, "Hamas'la diyaloğu muhafaza etme yolundaki tüm çabalarına rağmen, örgütün bu tür etkinlikleri engellemesinden üzüntü duyduklarını" belirtmişti. Gazze'deki İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İhab Hüseyin'se Hammad'ın iddialarını kabul etmedi. Hüseyin, Hamas üyelerinin de tarihi kenti ve onun Filistinli kültürel mirasını kutlamak istediklerini ifade ederek, etkinliklerin iki hafta kadar önce Gazze'deki Filistin meclis binasından başlatıldığını hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*