Gazze'de günler sonrası ilk sevinç

Gazze'de günler sonrası ilk sevinç.8249
  • Giriş : 12.01.2009 / 20:05:00

İsrail ordusunun yoğun bombardımanı altındaki Gazze Şeridi'nde, 17 günden sonra bazı mahallelerde ilk kez elektriğin gelmesi, sevince neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Birkaç gün önce akaryakıt sevkıyatının yapılmasının ardından Gazze'nin tek elektrik santralının çalıştırılmasıyla bugün Gazze'nin bazı semtlerine elektrik verildi.

Geceleri karanlıkta yaşayan, evlerinde hiçbir elektrikli aleti kullanamayan Gaazzeliler elektriğin verilmesini sevinçle karşıladı, birçoğu Gazze Şeridi'nde neler olup bittiğini öğrenmek için televizyonlarının başına koştu. Elektrik verilen mahallelerde kadınların çoğu, ekmek yapmak için fırınlarının başına geçerken, insanlar boşalan su depolarını elektrikli pomaların yardımıyla doldurmaya çalıştı.

Gazzelilerin çoğu, evinden çıkmadığı için kentte ve Gazze Şeridi'nin tamamında neler olup bittiğini bilmiyor ve haberleri, nadiren ulaşılabildiğinde, dışarıdan kendilerini arayanlara soruyor. Gazze'deki yerel radyolar da genellikle olayları yansıtmaktan kaçınıyor, marşları ve açıklamaları yayımlamakla yetiniyor. İnsanlar en fazla yanı başlarındaki komşularına gidebiliyor. Sokaklara çıkamayanlar insanlar, kendi evlerinin çatıların da dahi oturamıyor. Birçok Gazzeli, çatıya çıktığında uyarı ateşi açıldığını belirtiyor.

Ulaşılabilen yerel kaynaklardan biri, Gazze'nin Tuffah (Elma) mahallesinde, 3 gün önce çatıda oynayan ortaokul 3. sınıf öğrencisi bir kızın çatıyı vuran füzeyle iki ayağını birden kaybettiğini, kızın amcasının iki oğlunun da aynı saldırıda öldüğünü anlattı.

Tuffah ve Zeytun, askerlerle militanlar arasında yoğun çatışmaların meydana geldiği mahallelerden.

İsrail askerleri ve tanklarının, Tuffah mahallesi etrafında, Gazze'yi kuzeye bağlayan Yafa caddesini tam karşıdan gören "Reis" tepesinde konuşlandıkları belirtiliyor. Söz konusu tepenin, Gazze kent merkezine hakim bir nokta olduğu ifade ediliyor.

Gazze'nin denize bakan kesimlerinde, Tel El Hava mahallesinin varoşları Şeyh Eclin ve Sudaniye bölgesinde de İsrail tankları mevzilenmiş. Gazze kentinin böylece kuzey, doğu ve güney girişleri İsrail askerleri tarafından kuşatılmış durumda. Bu bölgelerde askerlerle militanlar arasında özellikle akşam başlayan yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Gazze kentinde yaklaşık 700 bin Filistinli yaşıyor.

Gazze Şeridi'nin kuzeyinde de Beyt Lahya ve Cebaliye'de bombardımanlar devam ediyor. Cebaliye'nin El-Carin olarak adlandırılan varoşlarında, El Fetih'in El Aksa Şehitleri Tugayları'nın Eyman Cuda grubunun, birkaç gün önce öldürülen liderlerinden birinin evi de bugün yeniden saldırıya uğradı. Gazze sınırı yakınlarındaki Şeyh Zaid bölgesinde ve Beyt Lahya'da da füze saldırıları devam etti.

Gazze Şeridi'nin güneyinde de dün gece Filadelfi Yolu olarak bilinen, tünellerin bulunduğu alanlar yeniden bombalanmıştı.

-ATEŞKES SIRASINDA PAZARA TANK ATEŞİ-

Bu arada AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, gündüz nispeten sakin olan Gazze kent merkezinde, ateşkes uygulandığı saatlerde tanklardan açıldığı söylenen ateş, pazar yerinin ortasını vurdu; Filistin meydanındaki pazar yerinde 3 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

Acil Servis ve Ambulans Hizmetleri Başkanı Dr. Muaviye Hasaneyn de pazar yerinden getirilen cesetlerin parçalanmış şekilde hastaneye ulaştığını ifade etti.

Kısmi ateşkesin başladığı saat 13.00 civarında da yine kentteki Et Tafer binasına saldırı düzenlendi, ancak ölen veya yaralanan olmadı.

17 gündür devam eden İsrail saldırılarında 900'den fazla Filistinli öldü, 4100 dolayındaki Filistinli yaralandı.

-EL KASSAM TUGAYLARI: "BİR İSRAİL ASKERİNİ KAÇIRDIK AMA..."

Öte yandan, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, bir İsrail askerini kaçırdıklarını, askeri götürdükleri yerin İsrail ordusu tarafından bombalanıp, askerin de öldüğünü öne sürdü.

El Kassam Tugayları yaptığı açıklamada, askeri kaçırdıktan sonra Gazze'de bir eve götürdüklerini, ancak izlendiklerini, birkaç saat sonra da evin bombalandığını ve İsrailli askerin olay yerinde öldüğünü iddia etti.

Açıklamada, İsrailli komutanların, serbest bırakılması için görüşmelerde bulunmak veya bir askerinin militanların eline geçmesinin önlenemediğini göstermektense askerini öldürmeyi tercih ettiği de öne sürüldü.

Açıklamada, El Kassam Tugayları'nın Filistinli tutukluların serbest kalmasını sağlamak için İsrail askerlerini kaçırma yolunda ellerinden gelen her türlü çabayı göstermeye yeminli oldukları da belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*