Gazze'de 'hedef' internet kafeler

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Gazze Şeridi'nde internet kafeleri hedef alan bombalama eylemleri devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabaha karşı saat 03.00 sıralarında Gazze şehrinde 2 internet kafe ile bir Hristiyan Arapa ait kitap evi bombalandı. Bombalama eylemlerini kimin yaptığı bilinmemesine karşın, eylemlerin, son birkaç aydır adı gündemde olan "İslam Doğruluğunun Kılıcı" adlı grup tarafından düzenlendiği öne sürülüyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Gazze şehir merkezinde yer alan ve Gazze'deki az sayıdaki Hristiyan toplumu üyelerinden birine ait olduğu belirtilen bir kitap evi bombalandı. Olayda, kitaplar ve diğer malzemeler yanarken, kitap evinin yanındaki bazı iş yerleri de zarar gördü.

Aynı saatlerde, Gazze'nin merkezindeki Meçhul Asker Anıtı yakınındaki bir internet kafe ile bir diğerine de bombalı saldırıda bulunuldu.

Patlamalarda ölen ya da yaralanan olmazken, Filistin polisinin, patlamaları soruşturduğu bildirildi.

Gazze Şeridi'nde internet kafeler ile kaset, cd, dvd satan dükkanlar son dönemde "hedef" haline geldi. Cuma günü Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta, saat 04.00 sıralarında benzer bir iş yerine konan bomba, iş yerine büyük zarar vermişti.

Gazze'nin kuzeyindeki Cebaliye'de de geçen hafta bir internet kafe bombalanmıştı. Aynı hafta Cebaliye'de ve Han Yunus'ta iki internet kafe daha bombalanmıştı.

Gazze'de geçen aralık ayından bu yana 50'den fazla internet kafe saldırıya uğradı. Önceki saldırılarda bombalanan iş yeri sahiplerinden biri, bilgisayarında bulduğu bir mesajda, iş yerinin bu tür yerlerin insanları İslamdan uzaklaştırdığı gerekçesiyle bombalandığının belirtildiğini söylemişti.

Bombalama eylemlerinin faili belirlenemezken, Gazze'de polis "İslam Doğruluğunun Kılıcı" adı verilen grubun eylemleri yapmış olabileceği kuşkusu taşıyor. Grupla ilgili olarak bazı yerel kaynaklar, El Kaide bağlantılı olduğunu öne sürerken, bazıları da Hamas içinde bir oluşumdan söz ediyor.

İnternet kafeleri hedef alan saldırılar nedeniyle Gazze Şeridi'ndeki bu tür iş yerlerinin sahipleri, geçen günlerde Filistin yönetimine bağlı güvenlik güçlerine başvurarak, saldırıların önlenmesini talep etmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious