Gazze'de iç çatışma: 7 ölü, 50 yaralı

  • Giriş : 01.10.2006 / 00:00:00

Filistin'in Gazze Şeridi'nde güvenlik güçleri ile maaşların ödenmeyen polisler arasında yaşanan iç çatışmalarda en az 7 kişi öldü 50 kişi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'i tanımaması nedeniyle Batı'nın ambargo uyguladığı Hamas hükümeti, memur maaşlarını düzenli olarak ödeyemiyordu. Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistinlilere sorumlu davranmaları ve farklılıkları bir kenara bırakmaları çağrısı yaptı. Gazze'de gazetecilere açıklama yapan Heniyye, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la birlikte tüm taraflara kaosa yol açak hareketlerden kaçınmaları çağrısı yaptıklarını ifade etti.

Çatışmalarda bir Filistinli çocuk ile bir Hamas üyesi ve bir Filistinli güvenlik görevlisi öldü. Abbas'ın şahsi korumalarından biri de devlet başkanının evinin önündeki çatışmada öldü. Silahlı kişiler Gazze'deki Sosyal İşler Bakanlığı'nı ateşe verdi. Batı Şeria'nın Ramallah kentinde de Mahmud Abbas yandaşları Hamas hükümetinin bürolarında küçük çaplı bir yangın başlattı. Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta da çoğu sivil onlarca kişi yaralandı. Filistin güvenlik kaynakları bugünkü çatışmalarda en az 7 kişinin öldüğünü açıkladı.

El Fetih ve Hamas arasında birlik hükümeti kurma konusunda anlaşmazlık yaşanıyordu. Hamas'ın iktidara geldiği mart ayından bu yana Hamas ve El Fetih taraftarları arasında birçok kez çatışma yaşanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious