Gazze'de İsrail terörü: 17 ölü 50 yaralı

Gazze'de İsrail terörü: 17 ölü 50 yaralı.72239
  • Giriş : 15.01.2008 / 17:21:00

İsrail'in Gazze şehrinin doğu kesimlerindeki Zeytun ve Secaiye mahallerinde yaptığı kanlı operasyonda ölen Filistinlilerin sayısı 17'ye ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'in Gazze şehrinin doğu kesimlerindeki Zeytun ve Secaiye mahallerinde yaptığı kanlı operasyonda ölen Filistinlilerin sayısı 17'ye ulaştı.

Tanklar, buldozerler ve uçaklarla mahalleleri çevreleyen İsrail ordusu askerlerinin ateşinde yaralananların sayısının 50'ye yaklaştığı, bunlardan 12'sinin durumunun çok ciddi olduğu bildirildi. İsrail askerleri, saat 08.30 civarında başlattıkları operasyonun ardından, saat 13.30 civarında bölgeden çekildi. Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail operasyonunu kınadı ve "katliam" olarak niteledi.

Abbas, Ramallah'ta, gazetecilerin operasyonla ilgili sorularına karşı, "Dünyaya ve İsrail'e, bu tür suçlar karşısında sessiz kalmamızın imkansız olduğunu belirtiyoruz. Bu koşullar altında barışı getirmek imkansız" dedi. Filistin Yönetimi Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, operasyona tepkisini ve öfkesini dile getirirken, "Bu mezalimin, barış sürecine zarar vermekle kalmayıp, Filistinli görüşmecilerin konumunu zayıflattığını" bildirdi. Ebu Rudeyna, İsrail hükümetini, Filistinli görüşmecilerin önüne engeller çıkarmayı durdurmaya çağırdı; bu tür engellerin, tüm barış sürecinin kesilmesine neden olacağını belirtti. Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye de İsrail'le barışa yönelik çabalarından dolayı Abbas'ı ağır şekilde suçladı. Haniye, işgal liderleriyle el sıkışanların, işgal liderleriyle birlikte oturanların ve işgalcilerle uzlaşanların utanması gerektiğini söyledi. Haniyye, eski Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar'ın oğlu Hüsam El Zahar'ın öldürülmesine de atıfta bulunarak, "Filistin liderlerinin ve onların çocuklarının öldürülmesi, Filistin davasını yok etmeyecek, Hamas'ı bundan vazgeçirmeyecek" dedi. Haniye, Gazze'de Şifa hastanesinde operasyonda yaralananları ziyaret etti.

ZAHAR'IN 2. OĞLU DA İSRAİL SALDIRISINDA ÖLDÜ

İsrail askerleri, bu sabah Gazze Şehri'nin doğusundaki Zeytun mahallesi ile Secaiye bölgesinin etrafını sayıları yaklaşık 20 civarındaki tank ve buldozerlerle çevreledi.

Görgü tanıkları, askerlere tankların yanı sıra İsrail savaş uçaklarıyla helikopterlerinin de hava desteği verdiği bildirildi. Bölgeye giren bazıları kılık değiştirmiş İsrail askerleriyle onları fark eden Filistinli militanlar arasında şiddetli çatışmalar oldu.

Uçaklardan atılan bir füze de sabah Zeytun'da bir aracı hedef almış; aralarında Hamas'ın önde gelen liderlerinden, eski Dışişleri Bakanlarından Mahmud Zahar'ın oğlu, Hüsam Mahmud Zahar'ın da (24) bulunduğu 5 İzzeddin El Kassam Tugayları militanının ölmesine neden olmuştu. Olay yeri yakınındaki 65 yaşındaki bir Filistinli sivil de hayatını kaybetmişti.

Görgü tanıkları, İsrail tarafından bölgeye 3 füze atıldığını belirtiyorlar. Füzelerden birinin de Secaiye'nin sınır yakınındaki kesimlerinde bir Filistinli'nin evini hedef aldığı ve evdeki 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

Şifa hastanesi, yerel radyolardan yaptığı anonslarda, çok sayıda yaralı için kan bağışı çağrısı yaptı. Camilerden de Zahar'ın oğlu yanı sıra çatışmalarda ölenlerin adları teker teker sayıldı.

Filistin Televizyonu, Şifa hastanesi bahçesinden görüntüleri canlı yayımladı; yaralıların taşınmasını, ölenler için ağlayanları gösterdi; Filistinliler'in operasyona tepkilerini canlı bağlantılarla aktardı. Operasyonun, İsrail'in, Hamas'ın Gazze Şeridi'nde yönetimi ele almasından bu yana gerçekleştirdiği en kanlı operasyon olduğu belirtiliyor. İsrail askerlerinin öğleden sonra çekilmesiyle bölgede bulunan 5 militanın cesedi daha ambulanslarla hastaneye taşındı. Zahar'ın 2003 yılı eylülünde, Halid Zahar adlı bir diğer oğlu da Zeytun mahallesindeki evlerine yönelik İsrail füze saldırısında ölmüştü. İki oğlunu da İsrail saldırısına kurban veren Mahmud Zahar, oğlunun ölümünü öğrendikten sonra Şifa hastanesine gelerek, oğlunun gözlerini kapadı ve 3 kez öptü. Zahar, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı suçlayarak, "Bu Ebu Mazen (Abbas) ve arkadaşlarının, İsrail işbirlikçilerinin ve Amerika için casusluk yapanların beklentisiydi" dedi. Zahar, Arap ülkelerine de seslenerek, "Bugün bizim çocuklarımızı öldürüyorlar, yarın da sizinkileri öldürecekler" diye konuştu. Zahar, İsrail saldırısına gereken şekilde cevap vereceklerini ve "her anlamda" kendilerini savunacaklarını söyledi. Sabah saatlerinde, sınır yakınlarındaki bir çiftlikte çalışan 20 yaşındaki bir Ekvadorlu, Filistinli keskin nişancılarının ateşinde vurularak öldürülmüştü. Saldırının sorumluluğunu Hamas üstlendi.

İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Matan Vilnai, Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, tanklar, hava kuvvetleri desteğindeki büyük çapta piyade ve istihkam birliklerinin Gazze şeridi'nin kuzeyinde operasyon yaptığını duyurmuştu. İsrail Ordu sözcülüğü de sınır çitleri yakınında militanların fark edilmesiyle çatışmaların başladığını, askerlerin ateş açtığını kaydetti. İsrail parlamentosu Arap milletvekillerinden Talib El-Sana, İsrail ordusunun operasyonunu "savaş suçu" olarak nitelendirdi. El Sana, İsrail, Gazze'deki saldırılar için yeşil ışığı, geçen hafta (ABD Başkanı George) Bush'un ziyareti sırasında aldı. Bush'un barışı teşvike geldiği söylendi ama O, savaşı teşvik etti" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious