Gazze'de İsrail vahşeti: 19 ölü

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

İsrail, son bir haftada 60 Filistinliyi öldürdüğü Gazze Şeridi'nde dün yeni bir vahşete imza attı. Beyt Hanun kasabasını tank ve füzelerle vuran İsrail ordusu, 19 kişiyi katletti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sabah 05.00'te gerçekleşen kanlı saldırıda hayatını kaybedenlerin 7'si çocuk, 4'ü kadın. Filistinlileri uykuda yakalayan bombardımanda 50 kişi de yaralandı. Saldırıyı kınayan Filistin lideri Mahmud Abbas, "İsrail, tüm barış şansını yok etmiştir." derken, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) gelişmeyi 'savaş suçu' olarak niteledi. Türkiye, saldırıyı derin üzüntü ve kaygıyla karşıladığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Özel Raportörü John Dugard da, ABD, Avrupa Birliği ve Rusya'nın saldırıları durdurma konusunda etkili olmamasını eleştirdi. Tepkilere rağmen operasyonları sürdüreceğini açıklayan İsrail ise sivillerin ölümü için 'üzgünüz' ifadesini kullanmakla yetindi. Bunun üzerine Hamas ve el Fetih, misilleme tehdidinde bulundu. İsrail ordusu, 6 günlük bir operasyonun ardından "çekildim" dediği Beyt Hanun'a, dün sabah saat 05.00 sularında tank ve Apaçhi helikopterleriyle yeniden saldırdı. İlk saldırıda bölgedeki 5 katlı bir binanın dördüncü katı vuruldu. Evdekilere yardım için binanın etrafında toplanan çok sayıda Filistinli ise takip eden tank ateşinin hedefi oldu. Filistinli sağlık kaynakları, katliama dönüşen saldırıda ölen 19 kişiden 13'ünün aynı aileden olduğunu belirtti. Filistinlileri uykuda yakalayan saldırıda ölenlerden 7'si çocuk, 4'ü de kadın. Görgü tanıklarına göre, 7 evin yerle bir olduğu saldırı sırasında sokakta bulunan bir kadın, kucağındaki çocuğuyla birlikte hayatını kaybetti. Can pazarının yaşandığı kennteki hastaneler yetersiz kalınca, yaralılar Gazze'ye gönderildi.

İsrailli vekil katliama sevindi

İsrail saldırısının infiale yol açtığı Gazze Şeridi'nde, camilerde Kur'an okutulurken, okullar tatil edildi. Saldırının protesto edildiği Gazze kentinde bazı silahlı kişiler AB temsilciliğine ateş açtı. Olağanüstü toplanan Filistin kabinesi, 3 günlük yas ilan ederken, hükümet sözcüsü Gazi Hamad, İsrail'in yeryüzünden silinmesi gerektiğini söyledi. Filistin lideri Mahmud Abbas, "korkunç ve çok çirkin bir katliam" olarak nitelediği saldırının ardından, BM Güvenlik Konseyi'nin acilen toplanmasını isterken Hamas ile el Fetih arasındaki koalisyon hükümeti kurulması yönündeki müzakerelerin askıya alındığı duyuruldu.

Dünyanın tepki gösterdiği saldırıya İsrailli sağcı bir milletvekili ise sevindi. Katliamı savunan İsrailli vekil Zvi Hendel, "Yahudilerin morallerinin böyle yerine geldiğini" ifade etti. Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de İsrail'in füze saldırılarına maruz kaldığını öne sürerek, "Maalesef savaşta böyle üzücü olaylar oluyor." dedi. Bu arada İsrail Savunma Bakanlığı olaya ilişkin soruşturma başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious