Gazze'de klor kıtlığı yaşanıyor

Gazze'de klor kıtlığı yaşanıyor.9278
  • Giriş : 27.02.2008 / 15:19:00

Hamas örgütünün denetimi ele geçirmesinden sonra İsrail'in ekonomik abluka uyguladığı Gazze Şeridi'nde klor kıtlığı nedeniyle suların kaynatılarak içilmesi istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazze Şeridi'nde su sağlayan birim, bölgede yaşayan 1.5 milyon kişiye radyo ve gazeteler kanalıyla yaptığı çağrıda, İsrail'in uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Gazze'nin su sisteminin işlemesi için gereken madde ve donanımlardan yoksun kalındığını belirtti.

Yetkililer, 21 Ocaktan beri suların temizlenmesi için gereken klorun temin edilemediğini belirterek, içme suyunun kirlenme olasılığı yüzünden büyük sağlık felaketleriyle karşılaşılmasından endişe edildiğini kaydetti.

İsrailli yetkililerse iddiayı araştırdıklarını ifade etti.

Hamas'ın geçen haziranda Gazze Şeridi'nde kontrolü sağlamasının ardından bölgeye yaptırımlara başlayan İsrail, Gazzeli militanların İsrail'in güneyine yönelik roket saldırıları üzerine son birkaç haftadır yaptırımları daha da sıkılaştırmıştı.

İsrail, Gazze Şeridi'nin en büyük girişinden sınırlı miktarda temel ihtiyaç maddesinin bölgeye girmesine izin veriyor. İsrail, Gazze'ye yakıt ve elektrik naklini de sınırladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious