Gazze'de ölü sayısı 43'e yükseldi

Gazze'de ölü sayısı 43'e yükseldi.9416
  • Giriş : 01.03.2008 / 18:34:00

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki bölgelerde ve Gazze kentinin güney mahallerinde, Filistinli militanlarla çarpıştığı kara operasyonu sürerken, ölü sayısı 43'e yükseldi. Filistin Yönetimi, son saldırılar nedeniyle İsrail'le barış görüşmelerini

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail Radyosu'na göre, Filistin-İsrail nihai statü görüşmelerinde, Filistin heyetinin Başkanlığını yapan Ahmed Kurey, operasyonu "katliam" olarak nitelendirerek kınadı.

Kurey, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas dahil, Filistinli liderlerin, Ramallah'ta süren toplantıda, barış görüşmelerin durdurulması yolunda tavsiye kararı aldıklarını bildirdi.

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin kuzeyini bugün kana bulayan operasyonu, İsrail içindeki Arap nüfuslu kentlerde ve Batı Şeria'da protesto edildi.

İsrail parlamentosunun Balad Partisi üyeleriyle bir grup, Nasıra'da Gazze'deki operasyonu kınayan bir protesto düzenledi. Parti Başkanı Cemal Zahalka, Gazze'deki saldırıların, tüm Filistin halkına yönelik olduğunu belirtti, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı, İsrail'le barış görüşmelerini durdurmaya çağırdı.

Batı Şeria'da, Ramallah'ta da aralarında Filistin Ulusal İnisiyatifi mensuplarının ağırlıkta olduğu kalabalık bir grup, kentin El Menar meydanında İsrail katliamını protesto etti.

Ramallah'ta alışveriş merkezleri, mağazalar ve dükkanlar İsrail ordusunun saldırılarını protesto için kapatıldı.

Ramallah'ta Bir Zeit yakınlarında, durumu protesto etmek isteyen öğrencilerin, bölgedeki köprü civarında yolları bloke etmeye çalıştığı ve İsrail askerleriyle çatıştığı haber verildi. Ancak, herhangi bir ölüm ya da yaralanma olmadığı öğrenildi.

Gazze Şeridi'ndeki El Fetih örgütünün önde gelen üyelerinden Hazım Ebu Şanab, İsrail ordusunun operasyonunu "Hepimize yönelik gerçek bir katliam" diye nitelendirdi.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın sözcüsü Ebu Ubeyda ise "Siyonist askerler, Gazze'de daha önce de yenilgiye uğradı. Biz, her türlü saldırıya cevap vereceğiz, mümkün olan her şekilde" dedi.

-PATLAMALAR SÜRÜYOR, AMBULANSLAR YETİŞEMİYOR-

Gazze ve kuzeyinde çatışmalar sürerken, ölü sayısının 43'e çıktığı bildirildi.

Hem Gazze'de hem kuzeydeki Beyt Lahya ve çevresiyle Cebaliye'de art arda 6 büyük patlama meydana geldi.

Gazze kentinin Tuffah mahallesinde, bir evin 5'inci katı patlamayla harap oldu. Evden 3 yaşında bir çocuğun cesedi çıkarıldı, çocuğun annesinin de ayakları kopmuş olarak hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Beyt Lahya'da füzeler, yarımşar saat aralıklarla 2 aracı hedef aldı. Bir başka füzenin de yine aynı bölgede Zahra Camii yakınında toplanan insanların bulunduğu alana düştüğü kaydedildi.

Cebaliye'nin doğusunda vurulan bir evde de ölü ve yaralılar olduğu bildirildi. Yerel radyo, bombalanan yerlerde de ölü bulunduğunu belirtti, ancak ambulansların ya yetişemediğini ya da bu yerlere gidemediğini aktardı.

Filistin Sağlık Bakanlığı İlkyardım ve Ambulans Hizmetleri müdürü Muaviye Hasaneyl, ölü sayısının şu anda 43 olduğunu belirterek, sayısının her an arttığını söyledi.

Bu arada Han Yunus'ta bir grup Filistinli, kuzeyde meydana gelen kanlı operasyonu protesto için yürüyüşe geçti. Kalabalık grubun, kan vermek için Gazze kenti ve kuzeydeki hastanelere yürüyerek ulaşmayı planladığı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious