Gazze'de saldırı bilançosu bin 10 ölü

Gazze'de saldırı bilançosu bin 10 ölü.9184
  • Giriş : 15.01.2009 / 00:15:00
  • Güncelleme : 14.01.2009 / 23:53:32

İsrail güçleri Gazze içlerine doğru ilerleyişini sürdürürken, bölgede çarpışmaların şiddetlendiği gözleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'in kuzeyi de roket ateşine hedef oldu.

Gazze'de yaşayanlar, İsrail askerleriyle Hamas militanlarının çatıştığını ve ağır makineli tüfeklerle ateş açıldığını anlatıyorlar.

İsrail, Gazze kentinin kuşatma altında olduğunu bildiriyor. İsrail yetkililerine göre, dün gece boyunca Gazze bölgesine 60 hava saldırısı düzenlendi.

19 gündür devam eden saldırılarda Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 1,010 olarak açıklandı.

Operasyon zarfında ölen İsraillilerin sayısı ise 13.

El Kaide lideri Usame bin Ladin'e ait olduğu öne sürülen bir ses kaydında ise İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları Başkan Bush'un son Beyaz Saray'daki son günlerinden yararlanmak için yürütülen bir saldırganlık olarak nitelendi.

Ses kaydında bu saldırıya karşı cihad çağrısında da bulunuldu.

Beyaz Saray ise, mesajı Usame bin Ladin'in tecrit edildiğinin bir göstergesi ve El Kaide'nin propaganda kampanyası için para toplama girişimi olarak niteledi.

İsrail medyası da, ülkenin kuzeyinin, Lübnan sınırı ötesinden roket ateşine hedef olduğunu duyurdu.

İsrail, üç hafta önce Gazze'ye yönelik harekâtını başlatmasından bu yana, ikinci kez bu tür bir saldırıya hedef oluyor.

Gazze sınırındaki BBC muhabiri, Hamas'la çatışmalar sürdükçe, İsrail kabinesi içinde de bölünme işaretleri görüldüğünü belirtiyor.

Savunma Bakanı Ehud Barak'ın saldırıların hafifletilmesinden yana olduğu; Başbakan Ehud Olmert'in ise saldırıları aynı yoğunlukta sürdürmekten yana olduğu kaydediliyor.

Ban'dan yine ateşkes çağrısı

Bugün Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'le görüşen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-Moon, İsrail güçleriyle Filistin militanları arasında derhal ateşkes ilan edilmesi çağrısını tekrarladı.

Gazze'deki çatışmalara son verilmesi için çabalarını iki kat artıracağını söyleyen Genel Sekreter Ban, Mısır'ın ateşkes gişiriminin en kısa zamanda sonuç vereceğini umduğunu kaydetti.

Gazze'nin güney sınırını denetleyecek yeni bir barış gücü konuşlandırılması fikri, Kahire görüşmelerinde gündeme geldi.

Bu barış gücünün Türk askerlerinden oluşabileceği söyleniyor.

BM Genel Sekreteri Ban, Mısır'ın ardından, Ürdün, İsrail, Batı Şeria, Türkiye, Lübnan, Suriye ve Kuveyt'te de temaslarda bulunacak.

Morales'ten soykırım suçlaması

Birleşmiş Milletler'in çocuk hakları ile ilgili komisyonu, İsrail'i, Gazze'ye yönelik saldırılarında çocukların korunması konusundaki kuralları umursamamakla suçladı.

Komisyondan yapılan açıklamada, saldırılarda ölenlerin yüzde 40'ını kadın ve çocukların oluşturduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, çocukların bulunması muhtemel yerlere düzenlenen saldırıları kınayan Birleşmiş Milletler protokolüne İsrail'in de imza attığı hatırlatıldı.

Bolivya lideri Evo Morales ise, Gazze'de yaşananları soykırım olarak niteledi ve ülkesinin İsrail'le diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*