Gazze'de saldırıların 6. günü

Gazze'de saldırıların 6. günü.39487
  • Giriş : 01.01.2009 / 14:33:00

BM Güvenlik Konseyi Gazze'de şiddetin durdurulmasına yönelik bir karar çıkaramazken, İsrail'in Gazze'ye saldırıları altıncı gününe girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail savaş uçakları gece boyunca aralarında Parlamento ve adalet bakanlığı binasının bulunduğu hedefleri vurdu.

Hamas ise, en uzağı İsrail'in 40 kilometre içlerine düşen roketler fırlattı.

BM'nin, İsrail'in Gazze'ye yaptığı hava saldırılarını durdurmaya yönelik olarak Arap ülkelerinin sunduğu bir karar tasarısını görüşmek üzere yaptığı toplantıda ise bir sonuca varamadı.

Mısır ve Libya tarafından sunulan karar tasarısında İsrail'in Gazze'de aşırı ve orantısız güç kullandığı ve kınanması gerektiği belirtiliyordu.

Karar tasarısında İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonlarını derhal durdurması da isteniyordu.

Ancak toplantıda Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'yi temsil eden yetkililer, karar tasarısında Hamas'ın İsrail'e yaptığı roket saldırılarından bahsetmemesini eleştirdi.

ABD'li ve İngiliz yetkililere göre son çatışmaları başlatan Hamas'ın roket saldırıları.

İsrail'in Cumartesi günü başlattığı hava saldırılarında yaklaşık 400 Filistinli ölürken, Hamas'ın roket saldırılarında ise 4 İsrailli öldü.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad, ABD'nin İsrail ile Hamas arasında ateşkesin sağlanması amacıyla yoğun çaba sarf ettiğini, ancak Hamas'ın roket saldırılarını durdurma niyeti olduğu yönünde bir kanıt göremediklerini söyledi.

Konsey geçen pazar günü Gazze'deki saldırılardan derin endişe duyduğunu belirten ve İsrail ile Filistinlileri şiddete son vermeye çağıran bir açıklama kabul etmişti.

Ancak bu tür açıklamalar Konsey tarafından alınan kararların aksine bağlayıcı nitelik taşımıyor.

Toplantı öncesinde Birleşmiş Milletler'deki Filistinli temsilci hemen ateşkes ilan edilmesini istedi.

İsrail elçisi ise ülkesinin meşru müdafaa hakkını kullanmakta olduğunu ve kendisini terörizmden korumak için gereken tüm önlemleri almaya devam edeceğini söyledi.

Bölgede ise İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanı sürdü. Hamas da İsrail'in güney kesimlerine roket saldırıları yapmaya devam etti.

ABD Başkanı George Bush ateşkesin ilk adımı olarak Hamas'ın roket saldırılarını durdurmasını istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*