Gazze'deki çocuklar travma yaşıyor

Gazze'deki çocuklar travma yaşıyor.28455
  • Giriş : 08.02.2009 / 17:35:00

İsrail'in Gazze'de 27 Aralık'ta başlayan kanlı kara, hava ve deniz bombardımanı en çok çocukları etkiledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazze Şeridi'ndeki Cebaliye mülteci kampında hayat mücadelesi veren 5 yaşındaki Muhammed el Najjar da ağır İsrail saldırılarını kolay kolay unutamayacak çocuklardan biri. Sürekli silahları sayıklayan küçük Filistinli, eline aldığı pastel boya ile arkadaşlarına savaşın resmini çizmeye çalışıyor: "Bu uçak, bunlar da onun fırlattığı iki roket. Evi vuruyorlar, hasar alıyor ama binanın durumu iyi. Buzdolabı yanmaya başlıyor". Gazzeli çocuk, İsrail saldırılarını anlattığı resmine bir kız, bir de erkek resmi çiziyor. Muhammed'in söylediğine göre kız, bombardımanda hayatta kalmayı başarmış, ancak Halid isimli çocuk ise yaşamını yitirmiş.

Anlatılan bu hikaye aslında hayal mahsülü, çünkü Cebaliye kampı bombardımanlarda isabet almadı. Ancak Muhammed, yaşadığı yerin çok yakınlarındaki yerlerde arkadaşlarını kaybetti. Hikaye, Muhammed'in okuduğu sınıfta kendisini ziyaret eden akıl sağlığı danışmanı tarafından yazdırıldı. Gazze'deki sağlık çalışanları, ailelerini ya da evlerini kaybetmeyenler de dahil çok sayıda çocuğun 'savaş sonrası travma' yaşadığını belirtiyor. Gazze Akıl Sağlığı Programı çalışanları hastaneleri, okulları ve çocuk bahçelerini ziyaret ederek küçük Filistinlileri iyileştirmeye çalışıyor.

Program bünyesinde görevli hemşire Inas Jouda, Gazzeli çok sayıda çocuğun kötü rüyalar gördükleri ve yataklarını ıslattıkları için evlerine dönmeyi reddettiklerini söyledi. Çocuklar agresif hareketler sergiliyorlar. Jouda, çizim yapmanın travmanın etkileriyle yüzleşmek için önemli bir yol olduğunu dile getirdi. Sarsıntı yaşayan çocuklar, çizerek umutlarını ve neye sahip olmak istediklerini ifade ediyor ve rahatlıyorlar. Çocukların müzik dinlemesini de sağlayan doktorlar, onları dans ettirerek kötü düşüncelerden uzaklaştırmaya çalışıyor.

İsrail saldırıları boyunca 1300'den fazla Filistinli hayatını kaybetti. Filistinli sağlık yetkilileri bunun 300'ünün çocuk olduğunu aktarıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*