Gazze'deki dram müftüyü ağlattı

Gazze'deki dram müftüyü ağlattı.8841
  • Giriş : 08.01.2009 / 16:08:00

Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamı kınamak için düzenlediği basın toplantısında gözyaşlarına hakim olamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İsrail'in, Filistin'in Gazze kentinde sivileri hedef alan saldırılarına bir tepki de Konya İl Müftülüğü'nden geldi. Yapılan katliamın bir din ve medeniyet savaşı olmadığını söyleyen İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Filistinli halka yapılan zulmün tüm dinlerce hoş görülmeyen üstünlük ve güç gösterisinden ibaret olduğunu ifade etti.

Filistin topraklarında yaşanan acı ve şiddetin kendilerini son derece derinden etkilediğini ifade eden İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, "Yıllardır Ortadoğu'da kaos, mahrumiyet ve acı yaşanıyor. Son günlerde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sonucu yüzlerce sivil ve masum insanın öldürülmesi ile olay yeni bir boyut kazanmıştır. Kirli bir güç göstergesine ve katliama dönüşmüştür. Dünya ile irtibatı kesilen, böylece en temel ihtiyaçlarından mahrum bırakılarak, neredeyse sefalet içerisinde yalnızlığa terk edilen Filistinli Müslüman kardeşlerimiz, insanlık dramı yaşamaktadır." diye konuştu.

Yaşanan drama sessiz kalınmaması gerektiğini dile getiren Özbuğday, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aralarında yaşlı, hasta, çocuk ve kadınların da bulunduğu yüzlerce insanın ölümüne, binlercesinin de yaralanmasına, ev ve işyerlerinin yerle bir olmasına sebep olan bu çirkin saldırı çağdaş dünyanın gözü önünde cereyan ediyor. Bu saldırılar sağduyu ve vicdan sahibi herkese insanlık adına büyük bir mahcubiyet yaşatmaktadır"

Konya halkının mazlum ve mağdur Filistin halkının acılarını paylaşma konusunda oldukça duyarlı davrandığını dile getiren Özbuğday, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yarın kılınacak Cuma Namazı'nın ardın dan Konya ve tüm Türkiye genelindeki camilerde Filistin için yardım toplanacağını açıkladı. Kampanyanın bir hafta boyunca devam edeceğini bildiren Özbuğday, "Yapacağımız bu yardımlar Filistinli Müslüman kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için harcanacaktır. Halkımızın bu konuda elinden gelen yardımı esirgemeyeceğine inanıyor, yapılan yardımların şimdiden kabul olmasını diliyorum." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Filistin halkı için düzenlenen yardım kampanyasının hesap numaraları ise şöyle: "Vakıflar Bankası Meşrutiyet - Ankara Şubesi 2035392, T.C. Ziraat Bankası Mitatpaşa Ankara Şubesi 7967366-5002"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*