Gazze'deki Türkler tahliye ediliyor

Gazze'deki Türkler tahliye ediliyor.14702
  • Giriş : 21.01.2009 / 15:58:00

İsrail'in Gazze saldırıları boyunca kentte mahsur kalan, Türk ve KKTC vatandaşı yaklaşık 20 kişinin tahliyesine başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İsrail ordusu bugün kentten tamamen çekilirken, saldırılar süresince kentten çıkış yapamayan Türk ve KKTC vatandaşlarından oluşan yaklaşık 20 kişi Erez kapısından tahliye ediliyor.

11 yıldır yaşadığı Gazze'den eşi Ahmed Bedri ve 4 çocuğu ile birlikte tahliye edilen Türk vatandaşı Nermin Bedri, "Tahliye işlemleri yapılırken ağladım. Zaten savaştan çıktık, bir de burada bizi mahvettiler. Bebekleri bile teftiş ediyorlar. Bunu neden yapıyorlar bilmiyorum. 2 saattir bekliyoruz. Sadece bekleyin diyorlar, bir şey de söylemiyorlar" dedi.

Öğrenimini Türkiye'de gören, daha sonra Gazze'ye gelen Gazzeli Ahmed Bedri (35) ise, saldırılarda bütün binaların yıkıldığını ve yakınlarının öldüğünü söyleyerek, "Saldırılarda yaklaşık bin 500 kişi öldü, 5 bin kişinin eli, kulağı, kolu parçalandı. Enkazlardan cesetler çıkarılıyordu ancak şimdi bu işlemler azaldı" şeklinde konuştu.

Kentte salgın hastalıkların görüldüğünü ancak kendilerine hastalık bulaşmadığını söyleyen Bedri, "23 gün cehennem gibi geçti. İçeride bize baskı uygulanmadı, istesek çıkabilirdik. Tekrar Gazze'ye dönebiliriz belki durumlar düzelirse" ifadelerini kullandı.

Yiyecek sorununun sıkıntıya yol açtığını belirten Nermin Bedri, "Özellikle çocuklar için yiyecek sorunu yaşadık. Yoğurt yok, su yok, süt yok, hiçbir şey yok, ne yapabilirsiniz ki?" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*