Gazze'den İsrail'e roketli saldırı

Gazze'den İsrail'e roketli saldırı.17264
  • Giriş : 29.02.2008 / 18:26:00

İsrail ile Gazze Şeridi arasında önceki iki güne göre nispeten sakin bir gün yaşanmasına rağmen, karşılıklı roket ve füze saldırıları devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazze Şeridi'nden atılan roketler, sınırdaki İsrail kenti Sderot'ta bir kadının hafif şekilde yaralanmasına neden oldu.

Gazze Şeridi'nden atılan 2 Kassam roketi, Sderot'ta mezarlığı vurdu ve mezarların tahrip olmasına neden oldu; 3 Kassam da kentin açık alanlarına düştü.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, atılan Kassamlar'ın sorumluluğunu üstlendi. El Kassam Tugayları, sınır yakınındaki Yahudi yerleşimlerinden Kfar Aza'ya da 20 tm menzilli roket fırlattıklarını duyurdu.

Bu arada ateşlenen roketlerden birinin bataryada patladığı ve 5 Gazzeli'nin yaralanmasına neden olduğu da bildirildi.

Roket saldırılarında, Sderot'ta vurulan evdeki 4 kişinin de şoka girdiği kaydedildi.

Gazze Şeridi'ne İsrail ordusunca gerçekleştirilen 4 füze saldırısındaysa aralarında 2 çocuk yaşta Filistinlinin bulunduğu 9 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

-GAZZE'DE GÖSTERİLER; ABBAS'A SUÇLAMA-

Gazze Şeridi'nde sabah saatlerinde camilerden yapılan anonsların ardından, Gazze kentinde ve bölgenin ortasındaki Nuseyrat mülteci kampında, öğleden sonra İsrail ve saldırılarını protesto gösterileri yapıldı.

Gazze'de birkaç bin kişinin katıldığı gösteride, 2 gün önce, Kassam fırlatan bir gruba yönelik füze saldırısında, oğullarından birini kaybeden Hamas milletvekillerinden Halil El Haya konuştu ve saldırılardan İsrail yanı sıra Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı sorumlu tuttu.

Halil El-Haya, sert eleştirilen yönelttiği Abbas'ın saldırılar için İsrail'e "yeşil ışık" yaktığın, Abbas'ın "İsrail tankları üzerinde Gazze'ye giriş yapmak istediğini" öne sürdü. El Haya, Abbas için "İsrail işbirlikçisi" suçlamasını da yaptı.

Camilerde verilen vaazlarda da Abbas suçlandı, saldırıların arkasında Abbas'ın olduğu sık sık vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious