Gazze'den sürekli acı haberler geliyor

Gazze'den sürekli acı haberler geliyor.21723
  • Giriş : 05.01.2009 / 07:30:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 10:11:11

Gazze'deki tüm gelişmeleri dakika dakika takip ediyoruz. İşte bölgeden gelen son dakika haberlerinin detayları;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinden başlattığı kara saldırısı sürerken, hava saldırıları da devam ediyor. Reuters, İsrail tanklarının 12 Filistinli'yi vurduğunu duyurdu. İsrail'in katlettiği Filistinli sayısı bugün 500'e ulaştı. Yaklaşık 2500 kadar da yaralı oldugu bölgeden gelen haberler arasında.

İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinden başlattığı kara saldırısı sürerken, hava saldırıları da devam ediyor. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik dün gece kara harekatı başlatmasının ardından Hamas iki

İsrail askerini rehin aldığını açıkladı. Reuters, İsrail tanklarının 12 Filistinli'yi vurduğunu duyurdu. Son gelişmeye göre Gazze kentindeki bir alışveriş merkezi vuruldu. Çok sayıda ölü ve yaralı var.
Gazze'de yayın yapan Hamas'ın El Aksa radyosuna, çatışmaların sürdüğü Gazze'nin Zeytun mahallesinden sabah saatlerinde bağlanan bir kadın, ağlayarak, "Pencereden baktım... Cesetler sokaklarda..." dedi. Çok korktuğunu, tir tir titrediğini anlatan kadın, etraflarındaki evlerin bombardımanda isabet aldığını da belirtti.

Kerem Şalom kapatıldı

Gazze Şeridi'ne son bir haftadır Kerem Şalom geçişinden sağlanan insani yardımların nakli de durduruldu. Bu kararın, İsrail'in kara saldırısı başlatması nedeniyle Filistinli militanların geçiş noktalarına saldırı düzenleyebileceği ihtimaline karşı alındığı belirtildi.

Hamas roketleri bir kadını yaraladı

İsrail'in Gazze Şeridi'ne kara saldırısı sürerken, Filistinli militanların İsrail tarafına attığı roketlerden biri, sınırın hemen yakınındaki Sderot kentinde bir eve isabet etti.

İsabet alan evde, bir kadının hafif yaralandığı bildirildi. Sderot'a sabah saatlerinde 5 Kassam roketi fırlatılırken, roketlerden ikisinin kente düştüğü belirtildi.

"İki hamas lideri öldürüldü"

Bu arada öğle saatlerinde İsrail ordusundan yapılan açıklamada iki hamas liderinin öldürüldüğü duyuruldu.

"Mısır Refah kapısını hala açmadı"

Gazze İsrail'in yoğun baskısı altında kıvranırken Mısır'da Filistini arkadan vurdu. İnsani bir krizin yaşandığı Gazze'de insani yardım kuruluşları tarafından gönderilen yardımların Gazze'ye girişine izin vermiyor.

"İki İsrail askeri rehin alındı"

İsrail Gazze saldırısının 8'inci gününde kara harekatına başladı. 10 binlerce yedek asker silah altına çağırıldı. Gazze'nin farklı bölgelerinde Hamas militanları İsrail ordusuyla çatışıyor. Hamas 2 İsrail askerini rehin aldığını duyurdu.
İlk çatışmalarda İsrail 5'i silahlı 8 Filistinliyi öldürdü. Böylece ölen

 


İsrail Gazze'ye karadan saldırıya başladı. Gazze resmen cehennemi yaşadı.

 

Filistinli sayısı 460'a yaklaştı. Bunların en az dörtte biri sivil. Yaralı sayısı ise 3 bine yaklaştı.

İsrail ordusu çatışmalarda 2'si ağır 30 askerinin yaralandığını duyurdu. ''Hamas'a destek olmayın''

İsrail Gazze saldırısının 8'inci gününde kara harekatına başladı. 10 binlerce yedek asker silah altına çağırıldı. Gazze'nin farklı bölgelerinde Hamas militanları İsrail ordusuyla çatışıyor. Hamas 2 İsrail askerini rehin aldığını duyurdu.

srail, Gazze halkına broşürlerle evlerinde kalmaları ve Hamas'a destek olmamaları çağrısında da bulunuyor.

Harekatın, kısa ve kolay olmayacağını belirten İsrail Savunma Bakanı

Ortadoğu yanıyor haber kanalları uyuyor.

Ehud Barak, "Başka alternatifimiz yoktu" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev de, operasyonun amaçlarına ulaştıklarında sona ereceğini belirtti ve "Amacımız Gazze'de rejim değişikliği değil, halkımızı korumak" dedi.

Türk Dışişleri'nden kınama
Bu arada Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da ''Kara harekatını kabul edilmez buluyor ve kınıyoruz" denildi.

"İsrail Gazze'de doktorları öldürdü"

İsrail ordusu piyadelerinin Gazze Şeridi'nin kuzeyinden ve Gazze kentinin


İsrail, binlerce insanın protesto ettiği Gazze saldırılarına 27 Aralık'ta başladı. Toplam 452 Filistinli hayatını kaybetti.

doğusundan başlattıkları kara saldırısı devam ederken, ağır bombardımanda yaralıları almaya çalışan Gazzeli 5 doktor hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, dün geceki ağır bombardımanlar sırasında Gazze kenti ve kuzeyindeki Cebaliye'de ambulanslarla yaralılara ulaşmaya çalışan doktorlardan, Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa hastanesi doktorlarından İhab Medhun ile Muhammed Ebu Hasira'nın da aralarında bulunduğu 5 doktor ve ambulans şoförleri, ambulansların hedef alınması sonucu öldü.

Şifa hastanesi doktoru, A.A muhabirine sık sık kesilen telefonda, "Ambulanslar rahat hareket edemiyor. Onlar da bombalanıyor. Şu anda, (kuzeydeki) Beyt Lahya'nın güneyinde bir evde, sivillerden 20-25 kadar yaralı var. Ama ambulanslar bombardıman altında oraya gidemiyor" dedi.

Durumu, "Savaş durumu, bir savaşta ne yaşanıyorsa o" diye özetleyen doktor, "her şey her yer bombalanıyor" diye konuştu.

İNTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*