Gazzeli 5 doktor harekatta öldü

Gazzeli 5 doktor harekatta öldü.7319
  • Giriş : 04.01.2009 / 10:23:00

Gece ağır bombardımanda yaralıları almaya çalışan Gazzeli 5 doktor bombardımanda öldü. Gece meydana gelen çatışmalarda 2'si ağır toplam 30 İsrail askeri yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail ordusu piyadelerinin Gazze Şeridi'nin kuzeyinden ve Gazze kentinin doğusundan başlattıkları kara saldırısı devam ederken, ağır bombardımanda yaralıları almaya çalışan Gazzeli 5 doktor hayatını kaybetti.

A.A muhabirinin aldığı bilgiye göre, dün geceki ağır bombardımanlar sırasında Gazze kenti ve kuzeyindeki Cebaliye'de ambulanslarla yaralılara ulaşmaya çalışan doktorlardan, Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa hastanesi doktorlarından İhab Medhun ile Muhammed Ebu Hasira'nın da aralarında bulunduğu 5 doktor ve ambulans şoförleri, ambulansların hedef alınması sonucu öldü.

Şifa hastanesi doktoru, A.A muhabirine sık sık kesilen telefonda, "Ambulanslar rahat hareket edemiyor. Onlar da bombalanıyor. Şu anda, (kuzeydeki) Beyt Lahya'nın güneyinde bir evde, sivillerden 20-25 kadar yaralı var. Ama ambulanslar bombardıman altında oraya gidemiyor" dedi.

Durumu, "Savaş durumu, bir savaşta ne yaşanıyorsa o" diye özetleyen doktor, "her şey her yer bombalanıyor" diye konuştu.

ÇATIŞMALARDA 2'Sİ AĞIR 30 İSRAİL ASKERİ YARALANDI

İsrail ordusu, kara harekatı başlattığı Gazze Şeridi'nde gece boyunca meydana gelen çatışmalarda 2'si ağır toplam 30 askerinin yaralandığını açıkladı.

İsrail Ordu sözcülüğünün açıklamasına göre, çatışmalarda bir subay ile bir er ağır yaralanırken, 28 asker de hafif yara aldı.

Ordu, piyadeler, tanklar, istihkamcılar, top desteği ve istihbarat birimlerinin ortaklaşa katıldığı kara harekatının İsrail Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklarla, donanmanın desteğinde devam ettiğini bildirirken, çatışmalarda ''onlarca Hamas militanının'' vurulduğu belirtildi.

Ayrıca, uçakların, gece boyunca 45 Hamas hedefini bombaladığı, bunlar arasında tünellerin, silah depolarının ve havan mermisi mevzilerinin bulunduğu kaydedildi.

İsrail hücumbotlarının da Gazze kentindeki Hamas'ın istihbarat merkezine, roket rampalarının bulunduğu yerlere ve Hamas'ın deniz karakollarına saldırı düzenlediği bildirildi.

-ASKERİ YASAK BÖLGE ALANI GENİŞLETİLDİ-

Öte yandan, düzenlenen kara operasyonu çerçevesinde, İsrail tarafında Gazze Şeridi ile sınırlar boyunca daha önce ilan edilen ''kapalı askeri bölge''nin sınırları genişletildi.

Güney Kuvvetleri Komutanlığının talimatı doğrultusunda, bu bölgede yollar, sivil trafiğe ikinci bir emre kadar kapatılacak; yalnızca bu bölgelerde yaşayanların giriş-çıkışına izin verilecek.

SDEROT'TA BİR KADIN YARALANDI

İsrail'in Gazze Şeridi'ne kara saldırısı sürerken, Filistinlilerin İsrail tarafına attığı roketlerden biri, sınırın hemen yakınındaki Sderot kentinde bir eve isabet etti.

İsabet alan evde, bir kadının hafif yaralandığı bildirildi.

Sderot'a sabah saatlerinde 5 Kassam roketi fırlatılırken, roketlerden ikisinin kente düştüğü belirtildi.

Gazze ile sınır yakınlarındaki Netivot'a ise yine sabah iki Grad füzesi atıldı. Gradlar, kasabayı çevreleyen açık araziye düşerken, herhangi bir kayıp ya da hasara neden olmadı.

Gece boyunca 3 Kassam roketi de Eşkol Bölge Konseyi sınırları içine düştü, ancak bu roketler de açık alanlara isabet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*