Gazzeliler, İsrail ablukasını yıktı

Gazzeliler, İsrail ablukasını yıktı  	.12294
  • Giriş : 24.01.2008 / 09:02:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 04:42:13

İsrail'in uyguladığı ekonomik abluka yüzünden büyük bir trajedi yaşayan Filistinliler, dün Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki duvarı yıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabahın erken saatlerinde sınır boyunca uzanan metal bariyerleri havaya uçuran yaklaşık yüz bin Gazzeli, Mısır'a akın etti.

Sınır şehirlerinden ilaç, inşaat malzemesi, petrol ve diğer temel ihtiyaç maddelerini tedarik etmeye çalışan Filistinlilere, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in emriyle polis herhangi bir müdahalede bulunmadı. Büyük bir izdihama sebep olan geçişler, Berlin Duvarı'nı yıkan Doğu Almanların oluşturduğu görüntüleri hatırlattı.

2005 yılında Hamas'ın kontrolü ele geçirmesinden sonra İsrail ve Mısır, Gazze'nin dünyaya açılan tüm kapılarını kapatmıştı. Ancak son dönemde Gazze'den İsrail'e yönelik artan roket saldırıları üzerine Mısır'ı sert bir dille eleştirmeye başlayan İsrail, Mısır'ın silah geçişlerine izin verdiğini öne sürmüştü.

17 Ocak'tan itibaren Gazze'ye temel ihtiyaç maddeleri de dahil tüm girişleri engellemeye başlayan İsrail'e dünyadan büyük tepkiler yağmaya başlamıştı. İsrail'i sert dille eleştiren ülkelerden biri olan Mısır da Mübarek'in emriyle sınırın yıkılmasına göz yummuştu. Mübarek, büyük bir açlıkla yüz yüze kalan Gazzelilere seyirci kalamayacaklarını, Filistinlilerin yiyecek satın almalarına imkan tanımak amacıyla ülkeye girişine izin verdiklerini açıkladı.

Sınır muhafızlarının aslında, Gazzelilerin geçişine dün izin vermediğini belirten Mübarek, ancak çok sayıda Gazzelinin geriye geldiğini, çünkü Gazze'deki Filistinlilerin İsrail ablukası yüzünden aç olduğunu ifade etti. Mısır tarafına geçen Gazzeliler, ihtiyaçlarını gidermenin yanı sıra sınırın öteki tarafında kalan akrabalarını ziyaret etme fırsatı da buldu.

Gazzelilerin, kısa süre içinde tüm raflarını boşalttığı Mısırlı bir esnaf, İsrail'in ekonomik ambargosu altındaki Filistinlilerin dramını, "Bu insanlar, özgürlüğe, gıdaya ve her şeye aç." ifadeleriyle anlattı. 1,5 milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze'nin dünyaya tek çıkış kapısı olan Mısır'ın Refah Sınır Kapısı geçtiğimiz haziran ayından beri kapalı tutuluyordu. Görgü tanıkları, İsrail'in uyguladığı ablukayı protesto için Hamas'ın önceki akşam Refah Sınır Kapısı önünde düzenlediği gösteriden birkaç saat sonra bir dizi patlama duyulduğunu belirtti. Patlamalar sonucu sınırdaki duvarda beş büyük gedik açıldı ve sabah saatlerinde de on binlerce Filistinli Mısır'a geçmek için gediklere hücum etti.

İsrail ve Batılı kaynaklar duvarın Gazze'nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas tarafından havaya uçurulduğunu belirtirken, örgüt bu konuda herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak Gazze Şeridi'nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas'ın Refah Sınır Kapısı'nda silah kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle sınırın kapalı tutulmasını isteyen İsrail, durumdan endişeli olduğunu açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arye Mekel, Gazze-Mısır sınırında İsrail'in herhangi bir güvenlik gücünün bulunmadığını belirterek, mevcut anlaşmalara göre sınırın düzeninden Mısır'ın sorumlu olduğunu söyledi. Mekel, "Mısır'ın sorunu çözmesini bekliyoruz. Açıkçası, mevcut durumdan endişeliyiz, isteyen herkesin geçişine imkan veriyor." dedi. Bu arada, BM İnsan Hakları Komisyonu dün, Filistin topraklarındaki ablukayı görüşmek üzere İsviçre'nin Cenevre kentinde olağanüstü toplandı. Arap ülkelerinin talebi üzerine düzenlenen toplantı, ABD ve İsrail tarafından boykot edildi.

Haniye'den Abbas'a zeytin dalı

Gazze Şeridi'ni geçtiğimiz haziran ayından bu yana kontrol eden Hamas hareketi ise Arap ülkelerine, Filistinlilere yardımlarını Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınırdan göndermeleri çağrısında bulundu. Ayrıca Mısır'a Filistinlilerin ülkeye geçişine engel olmadığı için teşekkürlerini iletti. Dün bir açıklama yapan Gazze'deki fiili hükümetin başbakanı İsmail Haniye, Batı Şeria'yı kontrol eden El Fetih ile diyaloğa hazır olduklarını açıkladı. Haniye, "Biz, her şeyi kontrol etmek istemiyoruz. Biz de Filistin halkının parçasıyız." diye konuştu.

Refah duvarı yıkıldı kavuşamayanlar kavuştu

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah sınırında duvarların yıkılmasıyla binlerce Filistinli alışveriş için Mısır tarafına geçerken, yıkılan duvar sayesinde kavuşamayanlar da kavuştu. Gazzeli 34 yaşındaki kameraman Umran Lubbab, Refah kentinin Mısır tarafında yaşayan, 2 yıldır nişanlı olduğu Heba el Kadı ile buluşarak, nişanlısını eşyalarıyla birlikte yeni bir hayat için Gazze'ye geçirdi. Hamas'ın Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçirmesinden sonra İsrail ve Mısır'ın Refah Sınır Kapısı'nı çoğunlukla kapalı tutması yüzünden 2 yıldır bir araya gelemeyen çift, duvarın yıkılması sayesinde 15 gün içinde evlenme kararı aldı. Evleninceye kadar Gazze'de akrabalarının yanında kalacağı belirtilen Heba'nın annesi Buseyna el Kadı, "Çok mutluyum. Kızım sonunda bir aile kuracak, yeni bir hayata başlayacak." dedi. Kudüs, aa

Ablukanın kaldırılmasını isteyen BM kararı, ABD ve İngiltere'ye takıldı

BM Güvenlik Konseyi, Arap Birliği ülkelerinin talebiyle dün olağanüstü toplanarak Gazze Şeridi'nde yaşanan insani durumu ele aldı. Libya tarafından Konsey'e sunulan taslak bildiri metninde, ''İsrail'in Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinlilere insani yardım sevkiyatını engellememesi, insan hakları kurallarına uygun davranması ve Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistin halkına karşı yasadışı ve gayri meşru uygulamalara son vermesi'' istendi. Ancak metne ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batılı devletler karşı çıktı. Bunun üzerine, anlaşmaya varılamadığı için gelecek hafta yapılacak Ortadoğu konulu toplantıya kadar söz konusu bildiri üzerinde tartışılmaya devam edilmesi kararı alındı. Bu arada ABD, on binlerce Filistinlinin, sınırdaki bariyerlerin yıkılmasından sonra Gazze'den Mısır'a akınetmesinden kaygı duyduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey yaptığı açıklamada, "Durum kaygı verici ve Mısırlıların da kaygı içerisinde olduklarını biliyorum.'' dedi. Dış Haberler Servisi

Rusya da İsrail'i uyardı: Ambargoyu hemen kaldır

Gazze'ye yönelik ambargoyu sertleştiren İsrail'e, ABD, BM ve AB'nin ardından bir uyarı da Rusya'dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün düzenlediği basın toplantısında İsrail'den Filistin'e uyguladığı ambargoyu bir an önce kaldırmasını istedi. Lavrov, "Bölgenin blokaj altına alınmasını kınıyoruz. Bu, açlıkla ve yoksullukla mücadele eden bölge halkı için yeni acı ve sıkıntılardan başka bir şey getirmez." dedi. İsrail'in Filistin halkına yönelik aşırı orantısız güç kullandığına işaret eden Lavrov, "Biz geçen yıl Suudi Arabistan'da varılan anlaşma çerçevesinde Filistin'in birliğini destekliyoruz." diye konuştu. Faruk Akkan, Moskova, Cihan

İranlı milletvekilleri Gazzeliler için yürüdü

İran'da milletvekilleri, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı ve ablukasını protesto için yürüdü. Meclisin dün sabahki oturumundan sonra Tahran'daki Filistin Meydanı'nda toplanan milletvekilleri, ''ABD'ye ölüm'', ''İsrail'e ölüm'', ''İsrail yok olacak'' şeklinde slogan attı. Protesto yürüyüşüne, Meclis Başkanı Gulamali Haddad Adil'in yanı sıra çok sayıda milletvekili katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious