Gazzeliler ablukaya karşı eylem hazırlığında

Gazzeliler ablukaya karşı eylem hazırlığında.18379
  • Giriş : 11.04.2008 / 13:01:00

Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas, İsrail'in bölgeye uyguladığı ablukaya karşı düzenleyeceği eylemlerle sesini duyurmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Filistinli çocuklar, dün gerçekleştirdikleri gösteriyle İsrail ablukasının sonuçlarına dikkat çekmeye çalıştı.

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin halkının göz göre göre, ölüme terk edilmesini protesto etmek ve İslam ülkelerini yardıma çağırmak için bir dizi etkinlikler düzenleyeceğini açıkladı. Hamas'ın üst düzey yetkililerinden Eşref Ebu Diyye, hareketin ablukayla ilgili çeşitli gösteriler düzenlemeyi kararlaştırdığını belirterek, önümüzdeki günlerde zirveye çıkacak bu etkinliklerin abluka kaldırılana kadar sürdürüleceğini kaydetti.

Söz konusu etkinlikler kapsamında Refah sınır kapısına gelen Filistinli çocuklar, İsrail'in bölgeye petrol sevkıyatını askıya almasını protesto etti. İsrail, bir grup Filistinlinin dün Nihal Uz istasyonun basarak iki kişiyi öldürmesinin ardından sınırlı olarak devam eden petrol sevkıyatını durdurmuştu. Sınır bölgesine bisikletlerle gelen Filistinliler, Gazze'deki hastaları temsilen başı bandajlı bir çocuğu serumla birlikte sınır bölgesine getirdi. İsrail'in Gazze ablukası nedeniyle Haziran ayından bu yana 100'den fazla Filistinli hayatını kaybetmişti.

Gazze Şeridi'nde bugün Cuma namazından sonra, sendikalar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşlarının katılacağı gösterilerle topluma ve dünya kamuoyuna, 'Gazze'ye sahip çıkılması ve insanların göz göre göre ölüme terk edilmemesi' mesajı verilecek. Ebu Diyye, insanlık tarihinin tanıdığı en büyük hapishanede yaşamaya mecbur bırakılan Filistinlilerin Hamas'ın düzenleyeceği bu gösteriye büyük destek verdiğini dile getirdi.

Bu arada, Gazze Şeridi'ndeki yakıt krizi nedeniyle Hamas'a bağlı polis güçleri de motorlu devriye görevini bıraktı. Polisler, görevlerine at sırtında devam ediyor.

İsrail'in Pazar gününe kadar Gazze Şeridi'ne petrol sevkıyatına başlaması beklenmiyor. İsrail Ordusu, Nihal Uz'daki baskından sonra güvenlik önlemlerini yeniden gözden geçirme gerekçesiyle akaryakıt sevkıyatını durdurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious