Gazzeliler İsrail'den tazminat istiyor

Gazzeliler İsrail'den tazminat istiyor.17108
  • Giriş : 10.03.2009 / 18:19:00

Gazzeli aile İsrail hükümetinden 200 milyon dolar tazminat istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'in 22 gün süren Gazze bombardımanında üyelerinden 29 kişi ölen Gazzeli bir aile, İsrail hükümeti aleyhine 200 milyon dolar dolayında tazminat istemiyle dava açtı.
Dava dilekçesinde, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Savunma Bakanı Ehud Barak, Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi ve emirleri altındaki askerler ihmal, dikkatsizlik ve yasal görevlerini ihmalle suçlandılar.

Gazzeli El-Sammuni ailesi, İsrail'in Arap nüfuslu kentlerinden Nasıra Bölge Mahkemesinde dava açtı. Dava, Gazze kentinin Zeytun mahallesinde yaşayan El Sammuni ailesinin 79 ferdi adına, avukat Muhammed Fukara tarafından açıldı. Operasyonda aileden 45 kişi de yaralanmıştı.

İsrail'in Yedioth Ahranot gazetesi, geçmişte, İsrail Savunma Kuvvetlerinin faaliyetleri sonucunda yaralanan veya mülkleri zarar gören Filistinliler tarafından açılan benzer tazminat davalarının mahkemelerce reddedildiğini hatırlattı. İleri sürülen gerekçelerin, söz konusu zararların savaş sırasında olduğu ve askerlerin askeri ihtiyaçlar doğrultusunda hareket ettikleri savıyla reddedildiği de ifade edildi.

Verilen dava dilekçesinde ailenin yaşadığı 3 katlı evin İsrail kuvvetlerinin açtığı tank ateşinde vurulup yandığı belirtildi. Ailenin 7 üyesinin tank ateşinde öldüğü, bir kısmının da yaralandığı, kalan aile fertlerinin evlerini terk edip, başka bir evde toplandıkları ve bu evde toplam 97 kişi bulunduğuna dikkat çekildi. Ertesi gün bu evin de tank ateşine tutulduğu, bu evde de 22 kişinin öldüğü, her iki bombardımanda ailenin üyelerinden, çoğunluğu 8-14 yaşları arasında çocuk olmak üzere 45'inin yaralandığı vurgulandı.

Yaklaşık bir hafta kadar önce de, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye mülteci kampından, operasyonda çocuklarının 11'ini kaybeden, 5 ferdi de yaralanan bir ailenin de 188 milyon şekellik (43 milyon dolar) tazminat istemiyle dava açtığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*