Gazzeliler sınırda yeni giriş noktası açtı

Gazzeliler sınırda yeni giriş noktası açtı.18379
  • Giriş : 25.01.2008 / 17:29:00

İsrail ablukası altındaki Gazzeliler, Mısır'a geçebilmek için Refah geçişine akın ederken, Mısır Gazze sınırını kapatma kararı aldı. Ancak Hamas yeni bir giriş noktası açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muhafızlar, canlı kalkan oluşturarak ve polis kalkanları kullanarak Filistinlilerin Mısır'a geçmesini engellemeye başladı.

Hamas militanları ise, sınır bölgesindeki Refah noktası yakınlarında bu kez buldozerle yeni bir geçiş yolu açmaya çalışıyor.

Binlerce Filistinli bunun üzerine sevinç nidaları atarken, silah sesleri de duyuluyor. Bölgeden gelen haberlere göre, Filistinliler bu yeni geçiş yolundan Mısır'a giriyor.

Refah geçiş noktasında ise, kamyonet, otobüs ve taksilerle Kahire'ye gitmeye çalışan Filistinliler yoldan döndürülüyor.

İsrail'in 17 Ocak'ta uygulamaya başladığı abluka yüzünden sıkıntı içindeki Filistinliler, militanların önceki gece sınırdaki duvarı yıkmasından sonra yaya olarak ya da araçlarla Mısır'a geçmeye başlamıştı.

Filistinlilere geçiş izni veren Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Mısır birliklerinin, Filistinlilere yiyecek almaları ve Gazze Şeridi'ne geri dönmeleri için eşlik ettiğini de belirtmişti.

1.5 milyon kadar Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'den Mısır'a yüzbinlerce Filistinli geçmişti. BM'ye göre, bu rakam en az 700 bin.

Barış arayışı sürüyor

Bu arada, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin lideri Mahmud Abbas, 27 Ocak Pazar günü yeniden bir araya gelecek. Görüşmenin gündemi Gazze'deki son durum ve barış görüşmeleri.

İsrail'de, Gazze'yle bağlantının tamamen kesilmesi de tartışılıyor. İsrail Savunma Bakan Yardımıcısı Matan Vilnai, Gazze ile bütün bağlantıların kesilmesi gerektiğini söyledi.

Vilnai, Mısır'ın Gazze'nin sorumluluğunu alabileceğini ima etti. Mısır ise, bu fikri tamamen reddediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious