Gazze'nin hapishaneden farkı yok

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler, İsrail'in kuşatması altındaki Gazze'nin Filistinliler için bir hapsihane gibi olduğunu ve İsrail'in de anahtarını atmış gözüktüğünü bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM İnsan Hakları Konseyi'nde bir açıklama yapan John Dugard, "Eğer uluslararası kamuoyu hemen harekete geçmezse, bu gezegende yaşayan insanları insan haklarını savunduklarına inandırmaları zor olacak" dedi. Güney Afrikalı bir avukat olan ve 2001 yılından bu yana BM özel temsilciliği yapan John Dugard, daha önce de birçok kez İsrail'i, uluslararası yasaları çiğnemekle suçlamıştı. Açıklamasında bu suçlamaları yineleyen Dugard, İsrail'in aldığı güvenlik önlemlerinin bir nevi "toplu cezalandırma" olduğunu belirtti.

Filistin'de 1,4 milyon kişinin yaşamak için gıda yardımına bağlı olduğunu belirten Dugard, İsrail'in Filistinli gruplarca kaçırılan askerini kurtarmak için yeniden Gazze'ye girmesinin ve bölgeyi bombalamasının birçok evi ve bölgenin tek elektrik güç santralını yok ettiğini belirtti. BM yetkilisi, "Gazze bir hapishane ve İsrail, anahtarını fırlatmış gibi" diye konuştu.

Açıklamasında ABD, Avrupa Birliği ve Kanada'ya da eleştirilerde bulunan Dugard, bu ülkeleri Hamas'ın iktidara gelmesinin ardından yardımları kesmekle eleştirdi. BM yetkilisi, "İsrail, Güvenlik Konseyi'nin ve Uluslararası Adalet Divanı'nın şerh ettiği uluslararası yasaları çiğniyor ve cezalandırılmıyor. Ancak Filistin halkı demokratik bir şekilde İsrail, ABD ve AB tarafından kabul edilmeyen bir rejimi seçtikleri için cezalandırılıyor" diye konuştu. İsrail'in Filistin'e yaptıklarının, başka yerlerde olsa bunun bir etnik temizleme olarak tanımlanacağını ifade eden Dugard, "Ancak İsrail'in endişeli olduğu bir yerde siyasî dürüstlüğün böyle bir dili yasakladığını" ifade etti.

Dugard'ın açıklamaları hakkında ne İsrail nede ABD herhangi bir yorum yapılmazken, Filistin konusunun bugün gerçekleştirilecek İnsan Hakları Konseyi toplantısında ele alınması bekleniyor. İsrail ve ABD, Dugaland'ın daha önce yaptığı benzer açıklamaları reddetmişti.

İsrail, Batı Şeria'daki güvenlik duvarının da aralarında bulunduğu pek çok önlemin, intihar saldırılarını önlemek için alındığını savunuyor. Aynı zamanda Gazze Şeridi'ne insan ve eşya giriş-çıkışlarının kontrolünü de elinde bulunduran İsrail, buradaki sıkı uygulamaların da güvenlik için olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious