Gazze'de Türk olmak!

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

İsrail tarafından büyük bir hapishaneye dönüştürülen Gazze Türkler için de esaret bölgesi olurken bölgedeki Türk gelinler vatan hasretiyle yaşıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistinli kocası ile 15 yıldır Gazze'de yaşayan Işıl Doğan Zakkut adlı Türk de, 7 yıldır vatan özlemi ile yanıyor.
Cihan muhabirine konuşan Işıl Zakkut 15 yıl önce İstanbul'da tanışarak evlendiği Filistinli kocası ile Gazze'ye yerleştiğini, İsrail işgali yüzünden Türkiye'deki akrabalarını göremediğini ve vatanını çok özlediğini anlattı. Kendisi gibi çok sayıda Türk'ün Gazze'de yaşadığını belirten Zakkut, "Savaş yüzünden Türkiye'ye gidemiyoruz. Sınırlar kapalı. Ailelerimizi göremiyoruz. Kimlikleri olmadığı için Gazze'den çıkamayan ve ailesini 8 senedir görmeyen arkadaşlarım var" diye konuştu.

İsraillilerin Gazze'den çıkması halinde geri dönemeyeceğini söylediği 5 çocuk sahibi Işıl Zakkut, özellikle son 6 aydır İsrail'in baskısı ve yaptırımları yüzünden Gazze'deki herkesin büyük sıkıntı içinde olduğunu ifade etti. Gazze'nin geçen yıl tahliye edilmesinin ardından yaşanan rahatlamanın uzun sürmediğini kaydeden Işıl Zakkut, "İnsanlar maaşlarını alamıyor. Savaş bitsin, zulme son verilsin" diyerek tüm dünyayı yardıma çağırdı. Türkiye'nin de Filistinliler için birçok şey yapabileceğini belirten Zakkut, Filistinlilerin öncelikle gıda ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Zakkut ayrıca, Türkiye'den ilaç ve maddi yardım yapılmasını istedi.

Gazze'de Işıl Doğan'la aynı durumdaki 7 Türk kadın da yıllardır vatan hasreti çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious