Gazze'ye 38 ton yardım malzemesi

Gazze'ye 38 ton yardım malzemesi.15144
  • Giriş : 05.01.2009 / 15:16:00

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Türk halkının bağışladığı 38 ton gıda ve tıbbi malzemeyi uçakla Mısır'ın Ariş kenti üzerinden Gazze'ye gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

THY'nin Airbus 310 tipi kargo uçağı ile saat 14.00'de İstanbul'dan hareket eden uçaktaki yardımın, İsrail bombardımanı yüzünden ancak 2 gün sonra Filistinlilere ulaştırılacağını belirtildi. Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan İHH Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Dede, Gazze'de artan bir insanlık dramı yaşandığını tekrarlayarak, İsrail'in Filistin halkının demokrasinin gereği olan kendi iradesini ortaya koyma düşüncesi ve eylemini baltaladığını vurguladı.

İsrail'in Hamas'ı bahane ederek 2006 yılından beri Gazze halkına ambargo uyguladığını anlatan Yavuz Dede, ''Bu nedenle yardımlar hiçbir şekilde düzgün ulaştırılamamıştır. Bir haftada 500'ün üzerinde şehit ve çoğu kadın ve çocuk 2000'den fazla yaralı var. Korkuyoruz ki, yardım ulaşmadığı için yaralıların da ölmeye başlayacağı. Halk yiyecek sıkıntısı çekiyor. Mısır, Gazze şeridindeki sınır kapısını günde bir iki kez bir ki saatliğine açıyor. Yeterli değil. Bu nedenle yardımların bir kısmı içeriye girebiliyor.'' dedi. Dede, İsrail saldırısı başladıktan sonra Gazze'ye 200 milyarlık bir yardım gönderdiklerini belirterek, ''Mısır'daki ekiplerimiz de 3 kamyon tıbbi malzeme ve gıdayı Gazze'ye sokmayı başarıp, hastanelere ve ailelere dağıtmıştır. Bugün de Türk halkının bağışlamış olduğu 38 ton gıda ve tıbbi malzemeyi uçakla bölgeye götürüyoruz. Yardımın değeri yaklaşık 500 bin TL. Bir hafta içinde de yine toplanan 1400 ton gıda ve tıbbi malzemeyi yardım gemisi ile Filistinlilere götüreceğiz. Tabi bunlar yeterli değil. Çünkü orada 1.5 milyon insan yaşıyor'' izahını yaptı.

İsrail'in sınır kapısından yardım yapılan yerleri bombaladığına da işaret eden Dede, Filistin halkının kendilerine en çok yardım eden Türk halkına mektuplarla teşekkür ettiğini ifade etti.

THY'nin de taşıma ücreti almadığı 30 ton yardım malzemesi THY'nin Airbus 310 tipi kargo uçağı ile Mısır'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*